Kierownik budowy – kim jest i czym się zajmuje?

Czy wiesz, kto jest jedną z najważniejszych osób na placu budowlanym? To kierownik budowy, którego kompetencje mają bezpośredni wpływ na ostateczny sukces danego przedsięwzięcia. Ta wymagająca rola obejmuje mnóstwo poważnych obowiązków – od zarządzania projektem i koordynowania pracy zespołu, po czuwanie nad zachowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Dowiedz się, co robi kierownik budowy i w jaki sposób wpływa na jakość i prędkość przeprowadzanych prac.

Kierownik budowy
Kierownik budowy - obowiązki
Co robi kierownik budowy
Za co odpowiada kierownik budowy

Kto to jest kierownik budowy?

Zanim dowiesz się, za co odpowiada kierownik budowy, najpierw musisz dowiedzieć się nieco więcej o tej profesji. Okazuje się, że nie jest to zawód łatwy – wymaga kompleksowej wiedzy z zakresu budownictwa i technologii, maszyn ciężkich, materiałów, a także zarządzania zespołem oraz przepisów BHP.

Aby zostać kierownikiem budowy, potrzebne jest kierunkowe wykształcenie. Najpierw trzeba zacząć od studiów powiązanych z tematyką budownictwa lub architektury. To jednak nie wszystko – aby ruszyć z karierą dalej, obowiązkowy okazuje się specjalistyczny egzamin przygotowywany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Po uzyskaniu pozytywnej oceny kolejnym krokiem są 2-letnie praktyki zawodowe, która wymaga nadzoru doświadczonego specjalisty. Dopiero po tym okresie można ubiegać się o wpis do rejestru centralnego.

W przypadku kierownika budowy obowiązki są na tyle rozległe, że inwestor nie może bez niego zacząć budowy ani rozbudowy! Jedynym wyjątkiem jest stawianie domu jednorodzinnego bez pozwolenia do 70 m2. Osoba zarządzająca procesem budowy musi postępować w zgodzie z obowiązującym przepisami – dotyczy to przede wszystkim zasad BHP, prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych i ochrony środowiska. Wszelkie zadania muszą być też spójne z wydanym pozwoleniem na budowę oraz zaakceptowanym projektem.

Kierownik budowy – obowiązki

Nie da się w jednym zdaniu wyjaśnić, co robi kierownik budowy. Jego codzienne zadania do wykonania mają szeroką skalę – dlatego to niezwykle odpowiedzialne stanowisko. Można śmiało powiedzieć, że to kluczowa osoba na każdym placu budowy.

Za co odpowiada kierownik budowy:

 • uzupełnianie dokumentacji budowlanej,
 • zabezpieczanie oraz oznakowanie terenu budowy,
 • chronienie mienia przed osobami nieupoważnionymi,
 • zgłoszenie gotowości do budowy i odbiór budowlany,
 • kontrolowanie postępowania prac zgodnie z harmonogramem,
 • zatrzymanie działań w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia,
 • przekazywanie zezwoleń na wykorzystywanie do pracy maszyn oraz urządzeń,
 • tworzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
 • pilnowanie przestrzegania prawa i zasad BHP,
 • współdziałanie z inspektorem nadzoru budowlanego, inwestorem i projektantem,
 • zgłaszanie ewentualnych zmian w projekcie.

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, co robi kierownik budowy, to wystarczy zajrzeć do art. 22 z zakresu Prawa Budowlanego. Zadania, które wykonuje taki fachowiec, są tak naprawdę kluczowe dla odpowiedniego działania całej budowy. Kierownik nie zawsze musi być obecny na miejscu, ale powinien być gotowy w każdej chwili do podjęcia działań.

Przeczytaj też: w jaki sposób zabezpieczyć plac budowy

Jakie zmiany w projekcie może wprowadzić kierownik budowy?

Wprowadzanie wszelkich zmian w projekcie wymaga nie tylko dokładnego przygotowania, ale także akceptacji po stronie projektanta czy inwestora. Wiąże się to też z dodatkowymi kosztami oraz zmianą terminów realizowanych prac, dlatego cały proces powinien być przemyślany.

Bywają jednak sytuacje, gdy okazuje się to niezbędne z punktu widzenia logistyki, użyteczności budynku czy prędkości postępowania prac. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy kierownik budowy uzna to za bezpieczniejsze dla całego przedsięwzięcia.

Jakie zmiany w projekcie może wprowadzić kierownik budowy? W świetle prawa da się je podzielić na istotne oraz nieistotne, chociaż tak naprawdę każda z propozycji może wnieść wiele dobrego.

Istotne zmiany w projekcie budowlanym:

 • korekta powierzchni zabudowy o więcej niż 5%,
 • odmienna wysokość, szerokość albo długość budynku o więcej niż 2%,
 • zmienianie liczby kondygnacji.

Nieistotne zmiany wpisane do dziennika budowy:

 • wybranie innych materiałów budowlanych,
 • zmiany w obrębie ścian działowych,
 • podmiana okien i drzwi (liczba i kształt),
 • korekta kąta nachylenia połaci dachowej.

W przypadku nieistotnych korekt kierownik budowy musi pamiętać, że nie mogą one zmienić wysokości budynku o więcej niż 2%.

Sprawdź: jak wybrać podest roboczy na budowę

Co robi kierownik budowy – typowy dzień pracy

Każdemu dobremu kierownikowi budowy można przypisać kilka głównych funkcji: nadzorcza, ochronna, sprawcza i organizacyjna. Podczas standardowego dnia korzysta głównie z urządzeń pomiarowych oraz komputera. Praca jest przede wszystkim w terenie, więc nie każdy się do niej nadaje – osoby mające kłopoty z układem nerwowym, oddechowym, krążeniem, mięśniami czy koordynacją wzrokowo-ruchową muszą pomyśleć o innej karierze zawodowej. Co więcej, bez względu na warunki atmosferyczne oraz porę roku, wszystko musi być dopilnowane.

Przeważnie rytm pracy kierownika budowy i obowiązki, z których musi się wywiązać, wyglądają dość podobnie. Specjalista najwięcej czasu spędza w terenie lub wyodrębnionej strefie biurowej, aby uzupełnić niezbędną dokumentację. Trzeba być jednak mocno dyspozycyjnym oraz przygotowanym do zmian lokalizacji, szczególnie że branża budowlana jest ściśle powiązana z sezonem i warunkami pogodowymi. To bardzo wymagająca praca pod wieloma względami – przed wybraniem takiej ścieżki kariery warto dokładnie się zastanowić, czy to na pewno odpowiedni kierunek zawodowy.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!