Jakie rusztowanie do murowania wybrać? Przegląd rozwiązań

Prace murarskie, czyli prace związane ze wznoszeniem ścian zewnętrznych budynków to siłą rzeczy zazwyczaj prace wykonywane na wysokości. Tu, podobnie jak w przypadku wszystkich prac budowlanych, kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo i komfort pracowników, dlatego wykonuje się je zawsze z wykorzystaniem profesjonalnych drabin, podestów czy rusztowań. A skoro o nich mowa to warto zwrócić uwagę, że na budowie klasyczne drabiny coraz częściej zastępowane są przez rusztowanie do murowania. Co charakteryzuje to rozwiązanie? Jakie rusztowanie do murowania wybrać i które modele zasługują na szczególną uwagę?

Rusztowanie do murowania
Murarze na rusztowaniu
Profesjonalne rusztowanie STABILO Professional Seria 5000

Dlaczego rusztowanie do murowania jest tak istotne? O specyfice pracy murarskiej

Roboty murarskie i tynkarskie to podstawowe zadania wykonywane na każdej budowie. Z uwagi na wysokość roboczą, często zalicza się je do prac szczególnie niebezpiecznych. Z tego względu należy bezwzględnie zadbać o organizację stanowiska roboczego i zapewnić pracownikom profesjonalny sprzęt, np. w postaci rusztowania murarskiego. Pomost takiego rusztowania powinien być zabezpieczony przed niekontrolowanym przesunięciem oraz nieprzeciążony – to szczególnie ważne w przypadku prac murarskich, gdy na rusztowaniu znajduje się nie tylko pracownik, ale także ciężkie materiały budowlane. Ze względu na to, że większość prac murarskich odbywa się na zewnątrz, rusztowania muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Rusztowanie do murowania powinno być zatem bezpieczne i stabilne, wygodne oraz bezproblemowe w użytkowaniu. Czy da się połączyć te wszystkie cechy w jednym modelu? Oczywiście! Nasze rusztowania aluminiowe jezdne to propozycja dla wszystkich pracowników wykonujących prace murarskie i nie tylko.

Rusztowania do murowania i nie tylko – poznaj rodzaje rusztowań budowlanych

Rusztowania budowlane to bezpieczna i zarazem wygodna alternatywa dla drabin – zapewniają większe bezpieczeństwo oraz komfort prac. Poszczególne rodzaje rusztowań budowlanych różnią się między innymi wysokością, zastosowaniem, ale przede wszystkim sposobem montażu. Na budowach najczęściej spotkać możemy:

  • rusztowania elewacyjne – płaskie składane konstrukcje, ustawiane i mocowane do ścian budynków;
  • rusztowania modułowe – konstrukcje ustawiane za pomocą specjalnie zaprojektowanych modułów;
  • rusztowania rurkowo-złączkowe – stosowane w przypadku niestandardowych brył budynków;
  • rusztowania jezdne – rusztowania ramowe lub modułowe wyposażone w kółka, dzięki którym rusztowanie może być przemieszczane bez konieczności rozkładania ich na części.

Materiałem, z jakiego wykonuje się rusztowania, najczęściej jest stal oraz aluminium, które to charakteryzuje mała waga, a przy tym duża wytrzymałość i odporność na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli zastanawiasz się jakie rusztowanie do murowania, mamy odpowiedź! Jako doświadczeni specjaliści w zakresie projektowania oraz produkcji rusztowań, opracowaliśmy różne modele rusztowań do murowania i innych profesjonalnych prac na wysokości na budowie.

Jakie rusztowanie do murowania sprawdzi się na większej wysokości?

Profesjonalne rusztowanie STABILO Professional Seria 5000 to doskonały przykład na to, że rusztowanie jezdne może być stabilne, a jednocześnie łatwe w montażu i co najważniejsze, komfortowe w użytkowaniu. Wyposażyliśmy je w system innowacyjnych poręczy wyprzedzających GuardMatic, które na kolejnym podeście montuje się z poziomu niżej – jest to rozwiązanie, które zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas montażu i demontażu. Ponadto, każdy pomost wyposażony został w burty przypodłogowe. Długość pola pracy 2,50 m, szerokość pola rusztowania 1,50 m oraz wysokość nawet do 14,30 m zapewniają bezpieczną, wygodną pracę na wysokości. W tym modelu nośność rusztowania to 200 kg/m², dlatego świetnie sprawdzi się w roli rusztowania do murowania. Modele z serii STABILO to rozwiązania dla profesjonalistów – nie może ich zabraknąć w wyposażeniu warsztatu ekip murarskich i budowlanych.

Składane rusztowanie jezdne – lekkie i praktyczne

Nie wszystkie prace murarskie wymagają rusztowań o dużej wysokości roboczej. W przypadku prac na niższej wysokości, dobrym rozwiązaniem będzie rusztowanie składane STABILO Professional. To model o wysokości roboczej do 3 m i o maksymalnym obciążeniu do 240 kg. Rusztowanie wyposażyliśmy w antypoślizgowy podest roboczy odporny na warunki atmosferyczne. Rolki jezdne umożliwiają szybkie i bezproblemowe przestawianie rusztowania bez konieczności demontażu. Jednocześnie zadbaliśmy o niezawodny hamulec, dzięki któremu nie zachodzi ryzyko, że rusztowanie przesunie się w niekontrolowany sposób w trakcie użytkowania. Składane rusztowanie jest również bezproblemowe w transporcie, dlatego świetnie sprawdzi się nie tylko jako rusztowanie do murowania, ale również jako rusztowanie do prac na różnych etapach budowy.

***

Rusztowanie murarskie powinno być stosunkowo lekkie, ale stabilne, zapewniające bezpieczeństwo i ułatwiające pracę. W KRAUSE znajdziesz propozycje dedykowane osobom zajmującym się murowaniem i innymi pracami na większej i mniejszej wysokości roboczej.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!