Konstrukcje specjalne do obsługi pojazdów szynowych – jak ułatwić prace serwisowe?

Prawidłowo zorganizowane i wyposażone stanowisko robocze do obsługi pojazdów szynowych pozwala na szybkie i efektywne prowadzenie prac konserwacyjnych oraz usuwanie usterek – w tej branży liczy się czas! Nie zapominajmy jednak, że obsługa pojazdów szynowych należy do prac na wysokości, czyli szczególnie niebezpiecznych, dlatego należy zachować przy nich wyjątkową ostrożność. Profesjonalne pomosty aluminiowe oraz schody przystawne KRAUSE to rozwiązania umożliwiające nie tylko efektywną, ale przede wszystkim bezpieczną pracę.

Schody przystawne
Konstrukcja specjalna do obsługi pojazdów szynowych
Platforma robocza z dostępem od strony czołowej
Pomost wejściowy jezdny
Schody przystawne jezdne

Obsługa pojazdów szynowych – podstawowe informacje

Do obsługi pojazdu szynowego zaliczamy ogół czynności technicznych i organizacyjnych wykonywanych w celu zaopatrzenia pojazdów w materiały eksploatacyjne (w tym również paliwo) oraz identyfikacji stanu technicznego pojazdów i wykonania ewentualnych napraw oraz wymiany elementów składowych. Wszystkie pojazdy szynowe obsługiwane są według określonego cyklu zawierającego planowe elementy, do których zaliczamy przeglądy kontrolne, okresowe i okresowe poszerzone, a także naprawy i przeglądy sezonowe wykonywane na przełomie pór roku. Tak duży zakres prac wykonywanych przy pojazdach szynowych sprawia, że kluczowa jest nie tylko wiedza mechaników, ale także prawidłowa organizacja stanowiska roboczego. Duże gabaryty taboru wymuszają wykonywanie prac wysoko nad podłożem, a to zmniejsza znacząco komfort pracowników oraz może narażać ich na dodatkowe niebezpieczeństwo. Od wielu lat projektujemy oraz zajmujemy się produkcją konstrukcji specjalnych do obsługi pojazdów szynowych i użytkowych. Wiemy, jakie rozwiązania są ważne dla z punktu widzenia użytkownika, dlatego chętnie podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać, by w pełni odpowiedziało na nasze potrzeby.

Pomosty aluminiowe z dostępem od strony czołowej i dachu – profesjonalne rozwiązania do kompleksowej obsługi

W przypadku prac wykonywanych w obrębie pojazdów szynowych swobodny dostęp to podstawa. Warto wyposażyć stanowiska pracy w profesjonalne pomosty aluminiowe, dzięki którym pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki przy każdej części pojazdu. Zwykła drabina czy rusztowanie tu nie wystarczą! Platformy robocze z dostępem od strony czołowej ułatwiają wykonywanie prac z przodu lub tyłu pojazdu – pracownicy zyskują wygodną, stabilną platformę wyposażoną nie tylko w rolki jezdne, ale również szerokie schody. Bez problemu mogą wnieść na platformę wszystkie potrzebne narzędzia oraz operować nimi przez dłuższy czas. Specjalistyczne platformy jezdne do prac przy dachu to z kolei indywidualnie projektowane pomosty aluminiowe z możliwością dopasowania do kształtu pojazdu ze wszystkich stron. Gumowa listwa zabezpiecza teleskopową platformę i pozwala na redukcję szczeliny pomiędzy pojazdem a platformą. Tego rodzaju pomost znacząco ułatwia pracę i pozwala na zsynchronizowane działania pracowników po obu stronach dachu.

Pomosty wejściowe – ułatwiony dostęp do drzwi pojazdu

Projektowane przez nas pomosty wejściowe to profesjonalne rozwiązania w zakresie dostępu do pojazdów szynowych i użytkowych z możliwością dowolnego ustawienia. Pomosty wejściowe zostały wyposażone w wygodne barierki montowane z boku, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nie tylko do prac konserwacyjnych i napraw, ale również w szczególnych przypadkach – do obsługi pasażerów. Szeroka gumowa listwa zabezpiecza przed uszkodzeniem pociągu przy dosunięciu pomostu wejściowego, a hamowanie odbywa się za pomocą pojedynczego koła lub hamulca centralnego (w zależności od wybranego modelu). Pomosty wejściowe to najwygodniejsze rozwiązanie zapewniające dostęp do drzwi pojazdu szynowego – zdecydowanie nie może zabraknąć ich na stanowisku obsługi pojazdów.

Schody przystawne – sposób na optymalizację prac serwisowych

Schody przystawne jezdne to wytrzymałe rozwiązanie, które zaprojektowaliśmy po to, by sprawdzały się zarówno przy obsłudze pojazdów szynowych, jak w magazynach, w halach produkcyjnych czy podczas przeglądu maszyn rolniczych. Schody przystawne wyposażone zostały w głębokie stopnie wykonane z ryflowanej aluminiowej blachy oraz wygodne poręcze z barierką zabezpieczającą platformę roboczą i listwą przypodłogową, a także dodatkową listwą na wysokości kolan (w przypadku schodów o nachyleniu 45°). Dwie rolki jezdne wyposażone w hamulce pozwalają na ustawienie schodów przystawnych i wykonywanie prac na wysokości w dowolnym miejscu. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bieżących prac konserwacyjnych czy usuwaniu usterek.

***

Doposażenie stanowiska roboczego do obsługi pojazdów szynowych w konstrukcje specjalne naszej firmy pozwala na optymalizację procesu napraw i prac serwisowych: zmniejszeniu ulega wówczas czas wykonywania poszczególnych zadań, a zwiększeniu – bezpieczeństwo pracy.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!