Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Najważniejsze informacje

Rusztowania jeszcze do niedawna były sprzętem wykorzystywanym wyłącznie przez profesjonalne ekipy budowlane. Dziś może z nich skorzystać każdy – począwszy od fachowców zajmujących się remontami, po osoby amatorsko podejmujące się malowania, tynkowania i innych prac na wysokości. Szczególną sytuacją jest remont i wykończenie klatki schodowej, ponieważ to niewielka przestrzeń, w której trudno jest rozstawić tradycyjną drabinę. Z pomocą przychodzą wówczas rusztowania aluminiowe. Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej i jak bezpiecznie z niego korzystać?

Klatka schodowa
Rusztowanie na schodach
Rusztowanie na klatce schodowej

Prace na klatce schodowej – bez rusztowania ani rusz

Stabilne rusztowanie na klatce schodowej to konieczność, szczególnie jeśli prace odbywają się w budynkach piętrowych. Zwykle są to kamienice, choć wysokie klatki schodowe często możemy już spotkać także w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Wszelkie remonty, prace konserwacyjne czy naprawy instalacji odbywające się na klatkach schodowych są dla fachowców i amatorów dużym wyzwaniem. Tradycyjnych drabin nie da się w zasadzie ustawiać na schodach – wyjątkiem są specjalne drabiny na schody. Do prac – szczególnie tych długotrwałych – warto więc rozstawić specjalne rusztowanie. To sposób na zwiększenie efektywności, ale przede wszystkim pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania prac na wąskiej, wymagającej przestrzeni.

Prowizoryczne rusztowanie na klatce schodowej? Nie polecamy!

Podczas prac na klatkach schodowych fachowcy radzą sobie rozmaicie… Jedni ustawiają skrzynie lub wiadra pod nogami drabiny, drudzy zamiast rusztowania na klatce schodowej wybierają stołki lub małe drabiny, a jeszcze inni – tworzą własne konstrukcje, np. z desek. Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązania! Upadek z nawet niewielkiej wysokości może być groźny dla zdrowia, a w przypadku wąskich i stromych schodków bezpieczne ustawienie prowizorycznej konstrukcji jest w zasadzie niemożliwe. Z myślą o pracownikach wykonujących obowiązki w takich warunkach wprowadziliśmy do naszej oferty rusztowania aluminiowe, które mogą być ustawiane nie tylko na płaskim podłożu, ale również na schodach. Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Z naszymi rusztowaniami poradzą sobie nawet amatorzy!

Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej? Przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo

W przypadku wszelkich prac na wysokości na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo – i to nie tylko podczas ich trwania, ale również przygotowywania stanowiska roboczego. Właśnie z tego powodu nasze profesjonalne rusztowanie ClimTec z możliwością rozstawiania na schodach wyposażyliśmy w innowacyjną poręcz wyprzedzającą GuardMatic, zapewniającą łatwy i bezpieczny montaż. Rama na kolejnym podeście może być bowiem montowana z niższego poziomu, co skutecznie zabezpiecza przed upadkiem podczas montażu. Rama jest połączeniem stężenia poziomego, ukośnego oraz listwy kolanowej – ma więc niewiele elementów, a to znacząco przyspiesza rozstawianie rusztowania. Jednocześnie GuardMatic zapewnia bezpieczeństwo podczas prac na większej wysokości, dlatego ClimTec może posłużyć nie tylko jako rusztowanie na klatce schodowej, ale również do prac takich jak czyszczenie systemów rynnowych. Na początkowym etapie montażu ramy podstawy można ustawić w taki sposób, by całość stała stabilnie na schodach. Specjalne połączenia zaciskowe i nasadzane elementy ram sprawiają, że do montażu rusztowania nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Dodatkowym zabezpieczeniem są także antypoślizgowe, profilowane szczeble zamontowane na ramie pionowej, ułatwiające wchodzenie od strony wewnętrznej rusztowania. Z tym modelem wszystkie prace przebiegają szybko i bezproblemowo!

Lekkie rusztowanie na klatce schodowej – do prac na mniejszej wysokości

Nie każda klatka schodowa będzie wymagała rozstawienia dużego rusztowania. W niektórych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się mini rusztowanie CORDA. To model o maksymalnej wysokości roboczej ok. 3 m, wyposażony w stężenia ukośne i poziome oraz zintegrowane rolki jezdne. W tym wypadku montaż przebiega błyskawicznie – w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy, a do ustawiania rusztowania nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Powierzchnia pomostu wynosi 1,47 m x 0,5 m, więc pomieści on nie tylko pracownika, ale również niezbędne narzędzia oraz materiały. Ogromną zaletą tego rozwiązania są niewielkie wymiary, dzięki którym rusztowanie może być bez problemu transportowane w wybrane miejsce oraz wykorzystywane nie tylko na klatkach schodowych, ale również w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.

A może pomost roboczy?

Alternatywą dla tradycyjnych rusztowań aluminiowych może być, dostępny w naszej ofercie, pomost roboczy z serii CORDA. Jest to zestaw dwóch drabin ze stabilizatorami i platformą roboczą – całość nieco przypomina proste rusztowanie. Elementy konstrukcji mogą być wykorzystywane osobno – jako drabiny przystawne, złożone – jako dwustronna drabina wolnostojąca, a z dodatkową platformą – jako pomost roboczy, który znajdzie zastosowanie zarówno na płaskim podłożu, jak i na schodach i w miejscach o zróżnicowanej wysokości. Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej przy użyciu pomostu roboczego? W tym modelu drabiny po połączeniu z platformą pełnią funkcję ram rusztowania. Prosty system montażu wraz ze stabilizatorami i dodatkowym drążkiem stabilizującym sprawiają, że rozstawianie i użytkowanie pomostu jest proste, bezproblemowe oraz bezpiecznie. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród użytkowników zainteresowanych modelami wielofunkcyjnymi. Kupując jeden zestaw zyskujesz wygodny pomost roboczy oraz dwie praktyczne drabiny.

***

Rusztowanie na klatce schodowej to bezpieczeństwo i niezawodność: nie może zabraknąć go w warsztacie narzędziowym fachowców zajmujących się remontami i wykończeniem, ale również majsterkowiczów, którzy planują samodzielnie wykonać wszystkie prace na wysokości.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!