Jak zamontować pompę ciepła? Wskazówki

Energooszczędność oraz działanie w zgodzie ze zrównoważonym budownictwem to mocne trendy w branży budowlanej. Jednym ze sposobów na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, które stanowią nie tylko oddech dla planety, ale również portfela są pompy ciepła – montaż można przeprowadzić zarówno w nowym, jak i istniejącym już domu. Urządzenie zapewnia komfort termiczny, podgrzewa wodę, a niekiedy pełni funkcję klimatyzatora. Taki sprzęt jest również kluczowy z perspektywy energetycznej strategii Unii Europejskiej, która zakłada, że pompy ciepła będą źródłem energetycznym w 40% budynków do 2030 r. Dowiedz się więcej o jej instalacji.

Montaż pompy ciepła
Pompy ciepła - montaż
Jak zamontować pompę ciepła
Montaż pompy ciepła na ścianie budynku

O co zadbać przed montażem pompy ciepła?

W zależności od wybranego modelu pompa ciepła okazuje się urządzeniem wielofunkcyjnym – ogrzewa nie tylko mury, ale także i wodę, a w wariancie hybrydowym pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Czerpie moc z powietrza, wody lub gruntu. Z ekologicznego punktu widzenia jest to zdecydowanie lepsze dla planety niż korzystanie z zewnętrznych dystrybutorów. Chociaż sama inwestycja w pompę ciepła wymaga nakładu pieniędzy, z czasem jednak się to zwraca, ponieważ koszty eksploatacyjne domu spadają.

Zanim przejdziemy do podpowiedzi, jak zamontować pompę ciepła, warto najpierw się zastanowić nad wszystkim procedurami przed instalacją. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • zapotrzebowanie budynku na ciepło,
  • rodzaj pompy ciepła z uwzględnieniem jej wielkości i mocy,
  • umiejscowienie urządzenia na zewnątrz i wewnątrz.

Z perspektywy miejsca instalacji bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od ściany oraz granicy działki. Wewnątrz domu natomiast trzeba wybrać obszar, który umożliwi wszelkie prace serwisowe i kontrolne, a dźwięki funkcjonującego sprzętu nie będą zakłócać spokoju domowników.

Przed montażem pompy ciepła warto również sprawdzić, czy nie trzeba załatwić jeszcze jakichś formalności.

W przypadku powietrznych wariantów można rozpocząć działania bez żadnych pozwoleń. Wyjątkiem jest jednak opcja typu split – wtedy niezbędne jest założenie karty produktowej poprzez rejestrację sprzętu w Centralnym Rejestrze Operatorów, a także pomoc wykwalifikowanego instalatora posiadającego uprawnienia F-gazowe. Pompy ciepła monoblok nie wymagają żadnych formalności. Jednak, jeśli budynek znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków, zgoda na instalację będzie niezbędna bez względu na wybrany rodzaj sprzętu. Te wszystkie kwestie decydują chociażby o tym, ile trwa montaż pompy ciepła.

Przeczytaj też:  jak zamontować klimatyzację.

Pompy ciepła – montaż różnych wariantów

Instalacja sprzętu przebiega w nieco inny sposób nie tylko ze względu na rodzaj pompy ciepła, ale również jej umiejscowienie. Warto brać to pod uwagę z perspektywy szacowanych kosztów całego przedsięwzięcia, a także czasu poświęconego przez specjalistów zarówno podczas samego montażu, jak i weryfikacji działania urządzeń.

Jak zamontować pompę ciepła:

  • pompa ciepła typu monoblok – procedura jest uproszczona, ponieważ trzeba zainstalować wyłącznie jedno urządzenie. Po wybraniu miejsca montażu, które zależne jest od tego, z czego sprzęt czerpie energię, można przejść do podłączenia go z układem grzewczym, wodnym oraz elektrycznym.
  • pompa ciepła typu split – w tym przypadku do czynienia mamy z 2 osobnymi jednostkami, które są montowane na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wymaga to dobrej logistyki oraz czasu. Wszystko trzeba zaplanować tak, aby urządzenia były możliwie, jak najbliżej siebie, żeby zapewnić ich maksymalną efektywność. Najlepiej, aby ściana była nośna, a urządzenia nie znajdowały się blisko sypialni ze względu na przenoszące się drgania wskutek działania całości.

Montaż pompy ciepła bez względu na jej typ zawsze wymaga przeprowadzenia testu szczególności instalacji. Niezbędne są również czujniki temperatury i konfiguracja urządzenia. Na koniec należy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo oraz zgodnie z założeniami technologicznymi.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do umiejscowienia pompy ciepła. Warianty typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze głównie są montowane na ścianie budynku. Urządzenia instalowane na gruncie wymagają znacznie więcej pracy ze względu na konieczne odwierty oraz założenie kolektorów pionowych lub poziomych.

W przypadku pomp ciepła montaż urządzeń może się wiązać z pracą na wysokości, jeśli nie bierzemy pod uwagę wariantów gruntowych. W takiej sytuacji pomocne okaże się z pewnością aluminiowe rusztowanie jezdne. Dzięki wbudowanym rolkom jezdnym konstrukcję można swobodnie przesuwać, co ułatwia prace montażowe. Hamulce sprawiają, że sprzęt się nie przesuwa w trakcie pracy. Szeroki pomost roboczy zapewnia stabilność oraz komfort, a dodatkowo wszystkie niezbędne narzędzia są pod ręką. Dużą rozpiętość pod względem maksymalnej wysokości roboczej zapewnia między innymi model ProTec z serii MONTO.

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Zainteresowaniem montażem pomp ciepła rośnie w miesiącach, gdy temperatura jest bardziej sprzyjająca. Nie warto tego jednak zostawiać na ostatnią chwilę. Czas potrzebny na instalację całości zależy od wybranego rodzaju sprzętu.

  • pompa ciepła powietrze-powietrze – przeważnie wystarczy 1 dzień,
  • montaż pompy ciepła na gruncie – ze względu na odwierty potrzeba ok. 3-4 dni.

Nieco więcej czasu może również zająć instalacja pompy ciepła split ze względu na montaż urządzenia na zewnątrz budynku oraz wewnątrz.

Samodzielny montaż pompy ciepła – czy jest możliwy?

W przypadku pompy ciepła typu split niezbędne są uprawnienia F-gazowe, którymi mogą się pochwalić wyłącznie specjaliści w swoim fachu. Ma to związek ze skomplikowanymi procedurami instalacyjnymi wymagającymi odpowiedniej wiedzy. Samodzielny montaż pompy ciepła jest zatem niemożliwy.

Jeśli chodzi o urządzenia typu monoblok, to w teorii nie ma przeciwwskazań. W praktyce okazuje się jednak, że praca z elektryką również wymaga odpowiednich uprawnień. Brak doświadczenia może negatywnie wpłynąć na działanie instalacji w przyszłości. Trudności mogą się także pojawić podczas składania wniosku o dofinansowanie – brak niektórych dokumentów potrafi przekreślić szansę na wsparcie finansowe.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!