Jak zabezpieczyć się przed upadkiem z wysokości? Skorzystaj z barierek ochronnych

W świetle obowiązujących przepisów BHP pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom, wykonującym prace na wysokości, właściwych środków chroniących przed upadkiem. Jednym z lepszych rozwiązań do zbiorowego zabezpieczania są systemowe barierki ochronne. Mogą być one wykorzystywane w budownictwie, ale również w różnych gałęziach przemysłu. Dlaczego warto postawić na barierki zabezpieczające prace na wysokości oraz jakie barierki bezpieczeństwa sprawdzą się najlepiej? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie zbiorowego zabezpieczania przy pracach na wysokości.

Barierki bezpieczeństwa KRAUSE
Barierki ochronne dla budownictwa
Barierki zabezpieczające dla przemysłu

Praca na wysokości – co mówi prawo?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca zobowiązany jest do zabezpieczenia wszystkich powierzchni wzniesionych na wysokość powyżej 1 metra nad poziom podłoża i służących wykonywaniu pracy zawodowej. W przypadku powierzchni wzniesionych na wysokość powyżej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi i służących jako przejścia lub będących miejscem wykonywania pracy zabezpieczenie powinny stanowić balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Dodatkowo balustrady muszą być wyposażone w poprzeczkę lub dodatkowe wypełnienie pomiędzy poręczą i krawężnikiem  w taki sposób, by uniemożliwić wypadnięcie. Przy zabezpieczaniu strefy zagrożonej upadkiem stosuje się także zasadę pierwszeństwa środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony osobistej – w tej roli najlepiej sprawdzą się barierki zabezpieczające przed upadkiem.

Systemowe barierki ochronne – niezastąpione na budowie

Praca na wysokości to nieodłączny element branży budowlanej. Podczas stawiania nowych budynków lub innych konstrukcji nie da się uniknąć prac szczególnie niebezpiecznych, a to właśnie upadki z wysokości stanowią dominującą grupę wydarzeń powodujących urazy. Skuteczne zabezpieczenie pomostów przejściowych oraz innych zagrożonych stref jest zatem kwestią kluczową. Barierki ochronne to ważny element pasywnych systemów zabezpieczających przed upadkiem: pracownik nie musi podejmować decyzji odnośnie zabezpieczania się, nie musi także przechodzić specjalistycznego szkolenia z zakresu ich obsługi. Barierki bezpieczeństwa zapewniają także stosunkowo duży zakres i swobodę ruchu, co w przypadku prac budowlanych ma niebagatelne znaczenie. Aluminiowe barierki i balustrady ochronne KRAUSE tworzą modułowy system zabezpieczający ciągi komunikacyjne na budowie oraz krawędzie wysokich budynków. Specjalnie zaprojektowane elementy łączące i mocujące pozwalają na szybką instalację i skuteczne zabezpieczanie placu budowy.

Barierki bezpieczeństwa w przemyśle – kompleksowe zabezpieczenie

Barierki ochronne KRAUSE to niemal uniwersalny system: mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko na budowie, ale również w zakładach przemysłowych, magazynach lub halach produkcyjnych, a także jako barierki zabezpieczeniowe do platform roboczych. Modułowa budowa umożliwia szybki i bezproblemowy montaż oraz dopasowanie balustrad do indywidualnych potrzeb – dzięki temu doskonale sprawdzą się w każdej firmie zatrudniającej pracowników wykonujących prace na wysokości. Podesty robocze z systemem balustrad umożliwiają zabezpieczenie stanowisk konserwacyjnych i montażowych wielkogabarytowych pojazdów oraz pojazdów komunikacji miejskiej, dlatego wykorzystywane są również przez zakłady komunikacji zbiowej.

Modułowe barierki ochronne – stawiaj na najwyższą jakość

Zarówno stanowiska pracy na wysokości, jak i ciągi komunikacyjne usytuowane nad podłożem wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Przy wyborze rozwiązania kluczowym kryterium jest jakość. Barierki ochronne KRAUSE spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy oraz są poddawane surowym badaniom jakościowym – dzięki temu odbiorcy zyskują gwarancję jakości i niezawodności. Modułowy system barierek pozwala na stworzenie balustrad o wszechstronnym zastosowaniu – nie bez powodu na to rozwiązanie decydują się specjaliści z wielu branż! Skuteczne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to coś więcej niż tylko dopełnienie obowiązku ciążącego na pracodawcy – to ochrona zdrowia i życia pracowników dlatego warto wybrać najlepsze dostępne na rynku rozwiązania.

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!