W jaki sposób powstają sople lodu na dachu?
Chociaż okres zimowy kojarzy nam się z mrozem oraz opadami śniegu, z roku na roku czas między jesienią a wiosną wygląda nieco inaczej. Na ulicach jest mniej białego puchu, a pogoda nie wymaga stałego noszenia ciepłych kurtek oraz ciężkich butów.
Nagłe zmiany oraz wahania temperatur sprawiają, że najpierw zgromadzony na dachach śnieg zaczyna topnieć. Następnie skraplająca się woda bardzo często pozostaje w zatkanej rynnie, a pod wpływem niższej temperatury w nocy zamarza, tworząc sople na dachu. Im większe, tym piękniejsze, ale również bardziej niebezpieczne. Warto kontrolować ich wielkość i jak najszybciej się ich pozbywać, aby nie zagrażały bezpieczeństwu.
Warunki atmosferyczne to jednak tylko jedna z przyczyn powstawania sopli lodu na dachu. Ich wzmożona liczba może również świadczyć o nieprawidłowym ociepleniu budynku, złej termoizolacji czy nieszczelnościach. Ma to związek z uciekaniem ciepła z wnętrza budynku przez połacie dachowe, co przyczynia się do topnienia pokrywy śnieżnej. Powstać w ten sposób mogą nie tylko sople, ale również zapory lodowe, które potrafią uszkodzić dach – taka usterka generuje spore koszty. Pamiętaj, że im więcej nieszczelności, tym sople większe.
Czy sople na dachu są niebezpieczne?
Sople są tak samo piękne, jak i groźne. I choć wydawać by się mogło, że w żaden sposób nie mogą zakłócić spokoju to wszystko zmienia się w momencie ich oderwania się od dachu. Zagrożeni są przede wszystkim przechodnie, a także pojazdy osobowe zaparkowane na terenie posesji. Warto wiedzieć, że 1 m3 lodu potrafi ważyć 900 kg. Nawet jeśli sopel wydaje się niewielki, to prędkość spadania zwiększa jego wagę, a tym samym wzrasta zagrożenie. Dlatego sople z dachu warto usuwać jak najszybciej, zanim wydarzy się tragedia. To niezwykle ważne w przypadku rodzin z dziećmi, które bawiąc się wokół domu mogą nie zauważyć nacieków lodowych nad swoimi głowami.
Trzeba też pamiętać, że topnienie śniegu i powstawanie sopli lodu na dachu może doprowadzić do powstania zawilgotnienia w obrębie przegrody dachowej. W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo gromadzenia się pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia.
Przeczytaj też: odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Co zrobić, aby usunąć sople z dachu?
Zanim poznasz sposób, jak pozbyć się sopli na dachu, warto poznać przepisy regulujące ten obowiązek. Mówi o tym między innymi prawo budowlane, a dokładniej art. 61 ust. 1. Według tego aktu prawnego to zarządca lub właściciel budynku jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacji, gdy siły natury mogą w jakikolwiek sposób zagrozić człowiekowi. Chodzi jednak nie tylko o samo prawo, ale również ludzki rozsądek – zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc jesteś właścicielem domu, Twoim obowiązkiem jest usunięcie sopli z dachu, szczególnie tych zwisających nad chodnikiem. Straż pożarna czy inne służby nie są za to odpowiedzialne – pomagają wyłącznie w przypadku obszarów publicznych.
Jak w takim razie pozbyć się sopli lodu na dachu w sposób bezpieczny? Można to zrobić samodzielnie – wystarczy je odciąć od obrzeża pokrycia dachowego z pomocą dłuższego pałąka z haczykiem w taki sposób, aby nie powstały żadne zarysowania. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić, czy nikt nie znajduje się w obrębie wykonywanych przez Ciebie prac. Tylko jak dotrzeć na górę? Wystarczy stabilna drabina wielofunkcyjna - model Tribilo można nawet stawiać na schodach, dzięki czemu przydaje się w różnych warunkach oraz okolicznościach. Jeśli do drzwi wejściowych prowadzi kilka stopni, bez problemu pozbędziesz się sopli z daszku nad wejściem. Wariant ten jest wyposażony w mocny pas, który chroni konstrukcję przez samoistnym rozsunięciem, co jest niezwykle istotne, szczególnie gdy podłoże jest wymagające. Antypoślizgowe stopki, a także szeroki stabilizator zwiększają stabilność sprzętu. Wszystko to zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas prac na wysokości w warunkach domowych. Oczywiście do tych prac można by także wykorzystać rusztowanie aluminiowe – pozwoliłoby na bardziej stabilną pozycję.
Jak zapobiegać powstawaniu sopli na dachu?
Nie da się w 100% uchronić przed powstawaniem sopli lodu na dachu – nikt nie ma wpływu na panujące warunki atmosferyczne oraz zmienność temperaturową. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć ich powstawanie.
- Podstawą jest odpowiednie ocieplenie dachu w taki sposób, aby nie powstawały mostki termiczne ani nieszczelności. Na ciepły montaż składa się wiele różnych technik – należy ją dostosować do specyfiki domu, lokalizacji, a także możliwości finansowych.
- Kolejnym sposobem jest instalacja systemu podgrzewającego rynny, który zapewni ich pełną drożność zimą – w ten sposób śnieg nie będzie zalegać w obrębie dachu.
- Ważne jest także regularne odśnieżanie dachu domu. Usuwanie pokrywy śnieżnej uchroni pokrycie dachowe przed zniszczeniem pod jej ciężarem.
Regularne oraz umiejętne usuwanie sopli z dachu zabezpiecza nie tylko zdrowie mieszkańców budynku, ale także chroni przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawami pokrycia dachowego czy rynien. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby wykonywać takie prace samodzielnie, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanych firm. Jeszcze większą ochronę Tobie i Twojej rodzinie zapewni dodatkowe ubezpieczenie OC na wypadek upadku sopli czy śniegu na człowieka lub pojazd osobowy.