Jak umyć okna dachowe? Praktyczne porady

Mycie okien dachowych – tak jak okien tradycyjnych – warto przeprowadzić co najmniej dwa razy do roku. Jeśli jednak w otoczeniu Twojego domu znajduje się ruchliwa droga lub pylące drzewa, niewykluczone, że konieczne będzie częstsze czyszczenie. Jak umyć okna dachowe, by praca przebiegała szybko i bezpiecznie? Jaki sprzęt przyda się do mycia okien dachowych? Jakie preparaty warto wybrać? Podpowiadamy, jak myć okna dachowe!

Mycie okien dachowych
Drabina do mycia okien dachowych od wewnątrz
Drabina przegubowa teleskopowa do ustawienia na schodach
Przegubowa drabina do mycia okien dachowych od zewnątrz

Mycie okien dachowych od wewnątrz – jak zrobić to bezproblemowo?

Jeśli chodzi o mycie okien dachowych od wewnątrz, nie jest to trudne zadanie – głównie dlatego, że w większości przypadków mamy łatwy do nich dostęp z poddasza. W kwestii stanowiska roboczego wystarczy stabilny podest lub schodki – i już możesz przystępować do dzieła. Jak umyć okna dachowe od środka? Zacznij od umycia ramy ciepłą wodą z płynem do czyszczenia. Szyby najwygodniej umyć za pomocą specjalnego detergentu, choć do mycia od wewnątrz zwykle wystarczą miska z ciepłą wodą i ścierka z mikrofibry. Problemem mogą być okna znajdujące się w wyższej części dachu – jak myć okna dachowe, do których nie da się sięgnąć ze schodków? Zdecydowanie przyda Ci się odpowiednia drabina – najlepiej, by była to stabilna drabina wolnostojąca, którą wykorzystasz nie tylko podczas mycia okien dachowych, ale również innych prac domowych, na przykład mycia elewacji – szczególnie jeśli zdecydujesz się na model z dodatkową ergonomiczną półką na narzędzia.

Okna nieotwierane – jak myć okna dachowe tego rodzaju?

Osobną kategorią są okna nieotwierane: ten rodzaj okien montuje się często w dachach płaskich. Nie można ich uchylić i ustawić w wygodnej pozycji, dlatego wiele osób zastanawia się, jak myć okna dachowe znajdujące się wysoko nad głową. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą schodki i podesty robocze – są stabilniejsze od tradycyjnych drabin i ułatwiają długotrwałą pracę z uniesionymi rękoma. Nie musisz nieustannie trzymać się drabiny i obawiać utraty równowagi – stabilne składane schodki i podesty z naszej oferty to profesjonalne produkty, które doskonale sprawdzą się również na użytek domowy. Posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed złożeniem oraz specjalne antypoślizgowe stopki, dzięki którym nawet jeśli zachlapiesz podłogę, podest i tak zachowa stabilność.

Mówiąc o myciu okien dachowych musimy jeszcze wspomnieć o tych, które często doświetlają schody. Dostęp do nich bywa wyjątkowo trudny – no bo jak ustawić drabinę na schodach? Mamy i na to rozwiązanie! To drabina przegubowa teleskopowa TeleVario ze specjalnym TeleSystemem, który – dzięki wysuwanym przedłużeniom podłużnic (niezależnym dla każdej nogi) – pozwala na stabilne i bezpieczne ustawienie drabiny na schodach.

Jak umyć okna dachowe od zewnątrz?

Skoro bez problemu można umyć okna dachowe od środka, pora zająć się nimi od zewnątrz. Tu już specjalna drabina do mycia okien dachowych jest niezbędna – nawet jeśli okna zamontowane są w płaskim dachu. W końcu jakoś trzeba się na niego dostać! W większości przypadków okna dachowe myje się jednak od zewnątrz z wykorzystaniem drabiny. Jaka drabina do mycia okien dachowych sprawdzi się najlepiej? W naszej ofercie uwagę zwraca zwłaszcza drabina przegubowa – to uniwersalne rozwiązanie, które przyda się podczas wielu prac na zewnątrz oraz wewnątrz domu. Naszą drabinę przegubową możesz bez problemu przekształcić w uniwersalną drabinę wolnostojącą, drabinę przystawną o dużej wysokości roboczej oraz stabilny podest roboczy – idealny do ustawienia miski z wodą i butelek z detergentami tak, by znajdowały się pod ręką. Co ważne, nasze drabiny przegubowe wyposażone zostały w szerokie stabilizatory i antypoślizgowe stopki, dzięki czemu umożliwiają bezpieczne wykonanie wszystkich zadań na wysokości. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak umyć okna dachowe od zewnątrz, zainwestuj w stabilną drabinę przegubową – i już możesz przystępować do pracy!

Mycie okien dachowych – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wiesz już, jak umyć okna dachowe od środka i od zewnątrz. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na pogodę – tak jak w przypadku mycia tradycyjnych okien, najlepszy będzie nieco pochmurny dzień. Niewielkim wydatkiem, który zdecydowanie ułatwi pracę będzie specjalna myjka na długiej rączce z funkcją spryskiwania – dzięki temu nie musisz zanurzać jej stale w wiadrze z płynem. Wygodną opcją będzie także wykorzystanie specjalnej myjki parowej, choć jeśli wspinasz się drabinę z takim urządzeniem, musisz zachować szczególną ostrożność! Tu niezawodna drabina – najlepiej z funkcjonalną półką lub stabilny podest roboczy odgrywają naprawdę ważną rolę, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania najwyższej jakości.

***

Mycie okien dachowych to tylko na pozór skomplikowane przedsięwzięcie. Jeśli zainwestujesz w odpowiedni sprzęt oraz nowoczesne środki do czyszczenia, bez problemu poradzisz sobie zarówno z myciem wewnątrz domu, jak i na zewnątrz.

Czytaj także:  jak się przygotować do mycia paneli fotowoltaicznych.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!