Wieszak, hak, a może wygodny uchwyt? Odkryj, jak bezpiecznie przechowywać drabinę

Drabina w większości gospodarstw domowych przydaje się naprawdę często, dlatego zwykle warto mieć pod ręką. Ale jeśli wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy z niej korzystać powinna mieć swoje stałe miejsce. W jaki sposób przechowywać drabinę, by z jednej strony zagwarantować sobie szybki do niej dostęp, a z drugiej – nie przeszkadzała nam podczas korzystania z garażu, składziku lub spiżarni? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania: uchwyty na drabinę, wieszaki oraz specjalne haki, które umożliwiają wygodne i bezpieczne przechowywanie drabin.

Uchwyt na drabinę
Wieszak na drabinę
Uchwyty na różne drabiny KRAUSE
Hak na drabinę

Jak przechowywać drabinę, gdy z niej nie korzystamy?

Drabina do prac domowych i ogrodowych ustawiona po prostu pod ścianą domu to zdecydowanie nie jest dobry pomysł! W ten sposób narażasz ją na działanie czynników atmosferycznych – deszcz, śnieg czy silny mróz mogą zapoczątkować proces korozji oraz przyspieszyć powstawanie uszkodzeń. Jeśli nie planujesz korzystania z niej w najbliższym czasie, postaraj się wygospodarować dla niej miejsce w schowku, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeżeli nie możesz zawiesić jej w żaden sposób, przechowuj ją na podłodze w pozycji poziomej, opartą o ścianę – w ten sposób zmniejszysz ryzyko przewrócenia się drabiny i uszkodzenia zarówno jej, jak i innych cennych przedmiotów. Po tak ustawione urządzenie trudno jednak sięgnąć w razie potrzeby, dlatego eksperci podpowiadają inwestycję w specjalny wieszak na drabinę. Jest stabilny i jednocześnie pozwala na efektywne zagospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni.

Uchwyt na drabinę – najwygodniejsze rozwiązanie

Uchwyt na drabinę to prosty i zarazem funkcjonalny sposób na jej przechowywanie. W przeciwieństwie do prowizorycznych haków na drabinę, kołków czy półek profesjonalny uchwt ścienny został zaprojektowany tak, by umożliwić zawieszenie drabiny na dowolnej wysokości. Taki uchwyt na drabinę zawieszony na ścianie może być wykorzystywany do przechowywania różnych modeli drabin – począwszy od najprostszych drabin przystawnych po wielofunkcyjne składane drabiny (jeśli zastanawiasz się, jaką drabinę do domu wybrać, zajrzyj pod adres: https://www.krause-systems.pl/firma/strefa-wiedzy/szczegol/jaka-drabine-domowa-wybrac.html). Konstrukcja w kształcie litery U została wykonana z wysokiej jakości stalowej blachy. Zaokrąglone narożniki pozwoliły na wyeliminowanie ostrych zakończeń, które mogły być przyczyną zarysowania drabiny. Montaż tego rodzaju wieszaka na drabinę żadnemu majsterkowiczowi nie sprawi kłopotów.

Przechowywanie drabiny na niewielkiej powierzchni – jak wykorzystać każdy metr kwadratowy?

Ściany w Twoim garażu lub komórce są zastawione półkami z narzędziami i innym sprzętem? W piwnicy nie ma już miejsca nawet na składaną drabinę? A może zdarza Ci się, sięgając po drabinę, wystawiać najpierw pół zawartości schowka? Najwyższa pora zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń; rozejrzyj się i zobacz, jak wiele miejsca jest jeszcze pod sufitem – w sam raz na wieszak sufitowy na drabinę. O ile półki czy haki na narzędzia na tej wysokości nie będą zbyt funkcjonalne, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić drabinę pod sufitem. Specjalny wieszak na drabinę umożliwia powieszenie jej w pozycji poziomej, dzięki temu zmieści się ona nad półkami czy regałami. Jeśli pomieszczenie jest dosyć wysokie, wieszak sufitowy na drabinę nie będzie zbyt wygodny – aby ją zdjąć, najczęściej potrzebna będzie... druga drabina. O wiele lepszym rozwiązaniem okaże się uchwyt przyścienny lub specjalny hak na drabinę. Za jego pomocą możesz przymocować drabinę do rury biegnącej pod sufitem, zawiesić ją na regale lub przymocować do metalowej szafy tak, by była zawsze pod ręką. Warto wybrać przy tym profesjonalny hak na drabinę, który został zaprojektowany z myślą o zawieszaniu drabin na rurach o określonych średnicach – w ten sposób łatwiej będzie dopasować go do wyposażenia warsztatu. Jeśli zamiast haków na drabinę zdecydujesz się na wieszak sufitowy na drabinę pamiętaj, by odpowiednio przymocować ją do konstrukcji, zwłaszcza jeśli planujesz parkować pod spodem samochód lub ustawisz w tym miejscu wartościowe rzeczy.

A może jednak na zewnątrz?

Niestety wygospodarowanie przestrzeni do przechowywania drabiny w pomieszczeniu nie zawsze jest możliwe. Bywa także, że latem korzystamy z drabiny wokół domu na tyle często, że nie opłaca się chować do środka. W takim wypadku najlepszym wyborem będzie przyścienny uchwyt na drabinę z możliwością zamykania. To prosta i zarazem funkcjonalna konstrukcja, dzięki której możesz powiesić drabinę w poziomie oraz zabezpieczyć ją przed upadkiem lub kradzieżą – z tego powodu doskonale sprawdzi się nie tylko wewnątrz pomieszczeń gospodarczych, ale również na zewnątrz.

 

***

 

Haki na drabinę, uchwyt ścienny czy specjalny zamykany wieszak przyścienny? W ofercie KRAUSE znajdziesz wiele wysokiej jakości akcesoriów ułatwiających przechowywanie drabin – od Ciebie zależy, na które z nich się zdecydujesz!

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!