Jak odśnieżać dach domu – odpowiedni sprzęt kluczem do bezpieczeństwa

Koniec sezonu ogrodowego to okres intensywnych prac porządkowych oraz tych, które przygotowują rośliny na nadejście zimy. Grabimy liście, zabezpieczamy krzewy, przycinamy gałęzie drzew. W trakcie zimowych miesięcy prace ogrodowe zamierają, ale nie oznacza to jednak, że właściciele domów mogą w pełni odpoczywać! Choć rośliny drzemią pod śniegiem, zimowa aura wymaga regularnego odśnieżania chodników i posypywania ich piaskiem, usuwania sopli czy pielęgnowania oczka wodnego. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza odśnieżanie dachu (płaskiego i skośnego) – zalegający na nim śnieg może stanowić prawdziwy sprawdzian wytrzymałości dla konstrukcji budynku. Jak odśnieżać dach oraz jaki sprzęt do odśnieżania dachu wybrać, by bezpiecznie wykonać wszystkie prace?

Jak odśnieżać dach
Czym odśnieżać dach

Odśnieżanie dachu – dlaczego należy to robić?

Intensywne opady śniegu budzą powszechną radość – szczególnie kiedy zdarzają się w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Gdy jednak przychodzi do usuwania jego nadmiaru, mało komu jest już do śmiechu. Zasypane ulice, ścieżki dojazdowe i chodniki, codzienna walka z grubą białą pokrywą na samochodzie. Do listy obowiązków dopisać należy także odśnieżanie dachu domu. Odpowiada za to właściciel budynku lub jego zarządca, a zignorowanie nadmiernej warstwy śniegu na dachu może skutkować mandatem w wysokości do 5000 złotych. Jeśli w wyniku zaniedbania nastąpiło uszkodzenie mienia lub zdrowia osób trzecich, konsekwencje dla właściciela budynku mogą być jeszcze poważniejsze! Przepisy prawne dotyczą nie tylko odśnieżania dachu, ale również usuwania zwisających z niego sopli lodowych. Warto wspomnieć także, że choć biały puch wydaje się lekki jak piórko, świeży śnieg waży ok. 250 kg na metr sześcienny. W skrajnych wypadkach zalegająca pokrywa śnieżna może spowodować zarwanie dachu, a zsuwający się z dachu śnieg potrafi zniszczyć rynny oraz elementy blacharskie. Jak odśnieżać dach, by uniknąć takiej sytuacji?

Odśnieżanie dachu płaskiego: wykorzystaj drabinę przystawną

Płaskie dachy to znak rozpoznawczy nowoczesnych brył budynków. To rozwiązanie nie tylko designerskie, ale również praktyczne: na taki dach łatwo wejść zarówno członkom ekipy wykonującej jego przegląd i prowadzącej prace konserwacyjne, jak i właścicielowi, np. w celu jego odśnieżenia. Jak się na niego dostać? Najlepszym wyborem będą stabilne drabiny przystawne i rozsuwane. Doskonale sprawdzą się w podczas pokonywania poziomów, a do tego gwarantują naprawdę dużą wysokości roboczą – w tym przypadku mowa o dwuelementowych modelach rozsuwanych. Jeśli potrzebujesz sprawdzony sprzęt do odśnieżania dachu lub chcesz przeprowadzić samodzielny przegląd pokrycia dachowego, to bez aluminiowej drabiny przystawnej ani rusz!

Odśnieżanie dachu skośnego: bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak odśnieżać dach skośny? Tu sprawa wydaje się bardziej skomplikowana. O ile po dachu płaskim w zasadzie każdy może poruszać się dość komfortowo, zdecydowanie odradzamy wchodzenia na dach skośny osobom bez doświadczenia w pracy na wysokości – zwłaszcza w zimowych warunkach! Dobrą informacją jest to, że z tego rodzaju dachu śnieg zwykle zsuwa się samoistnie – dlatego jego odśnieżenie nie zawsze jest wymagane. Konieczne natomiast może okazać się usunięcie zwisających z niego sopli. Jaki sprzęt wybrać? Eksperci KRAUSE rekomendują wykorzystanie drabin wielofunkcyjnych. To uniwersalne urządzenia, które mogą służyć zarówno jako drabina przystawna, jak i wolnostojąca drabina dwustronna, którą możemy stabilnie ustawić na chodniku wokół domu i prowadzić różnorodne prace w okolicy jego dachu. Do rozbijania wiszących sopli najlepiej sprawdzi się młotek o dłuższym trzonku lub łopata. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności i upewnieniu się, że w tym czasie nikt nie będzie w pobliżu przechodził!

Akcesoria do drabin – pracuj bezpieczniej

Renomowany producent drabin KRAUSE wychodzi naprzeciw potrzebom klientów zainteresowanych zwiększeniem bezpieczeństwa podczas odśnieżania i wykonywania innych zimowych prac. Akcesoria do drabin zapewniają dodatkową stabilizację oraz ułatwiają pracę. Szpice do drabin to doskonały przykład na to, jak rozwiązać problem pracy na grząskim gruncie. Te specjalnie zaprojektowane, proste w montażu elementy zapobiegają chwianiu się drabiny ustawionej bezpośrednio na trawniku. Niewielka półka/stopień mocowana do drabiny to z kolei sposób na lepsze podparcie dla stóp, a tym samym większy komfort oraz bezpieczeństwo prac.

***

Odśnieżanie dachu to obowiązek każdego właściciela lub zarządcy budynku; niezależnie do kwestii prawnych warto przeprowadzać go regularnie, by nie narażać konstrukcji dachu na uszkodzenia. Zadbaj o profesjonalny sprzęt do odśnieżania dachu, by zwiększyć bezpieczeństwo podczas prac na wysokości. Wygodne drabiny przystawne lub stabilne drabiny wielofunkcyjne to najlepszy wybór!

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!