Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku przemysłowego – bezpieczna droga na dach

Od pewnego czasu możemy zaobserwować dynamiczny rozwój budownictwa przemysłowego. Rozwój branży e-commerce, zachwiane łańcuchy dostaw z Azji oraz coraz lepsza pozycja Polski jako centrum operacji logistycznych sprawiają, że zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową i produkcyjną w Polsce rośnie. Nowoczesne hale przemysłowe powinny spełniać szereg wymogów technicznych oraz konstrukcyjnych. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia są drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku. Co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drabiny mocowanej na stałe?

Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku
Drabina mocowana na stałe KRAUSE
Drabina zewnętrzna przystawna KRAUSE

Dynamiczny rozwój budownictwa przemysłowego – wyzwania dla firm

Popyt na większe powierzchnie magazynowe stale rośnie! Jedną z głównych przyczyn jest zerwanie łańcuchów dostaw oraz zatory w portach morskich  i lotniczych wskutek pandemii COVID-19. Przekłada się to na kilkukrotny wzrost kosztów wysyłki kontenerów z Chin do Europy. Ściąganie towaru z Azji przestaje być zatem opłacalne, dlatego coraz więcej działających w Polsce firm decyduje się na lokowanie centrów logistycznych na terenie naszego kraju. Pomimo pandemii firmy chcą się rozwijać, a nowe powierzchnie magazynowe i produkcyjne wykorzystywane są nie tylko do obsługi rynku polskiego, ale również innych państw europejskich. Nowe magazyny, hale produkcyjne i inne budynki przemysłowe powinny spełniać szereg wymogów dotyczących materiałów, z jakich są wznoszone, ale i dodatkowego ich wyposażenia. Mowa między innymi o drabinie mocowanej na stałe do ściany zewnętrznej budynku, która umożliwia uprawnionym osobom bezpieczne wejście na dach w celu jego przeglądu lub kontroli znajdującej się na nim aparatury technicznej. Zarówno firmy architekci takich obiektów, jak i firmy zajmujące się ich generalnym wykonawstwem powinni zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę – profesjonalne drabiny zewnętrzne na dach mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo wymienionych wcześniej prac.

Drabiny mocowane na stałe – bezpieczeństwo to podstawa

Drabiny pionowe mocowane na stałe to podstawowe wyposażenie większości budynków przemysłowych. Umożliwiają pokonywanie dużych wysokości oraz przegląd aparatury technicznej lub pomiarowej znajdującej się na dachu. Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku wykorzystywane są również do prac kontrolnych poszycia dachowego i niezbędnych działań konserwacyjnych. Drabiny zewnętrzne na dach mogą stanowić także dodatkową drogę ewakuacyjną dla pracowników, dlatego tak ważne jest zamontowanie specjalnie projektowanych w tym celu konstrukcji drabin. Te z oferty KRAUSE powstają z wysokiej jakości stali ocynkowanej lub aluminium oraz spełniają wszystkie aktualne normy bezpieczeństwa. Modułowa budowa umożliwia szybki i bezproblemowy montaż oraz dopasowanie drabiny zewnętrznej na dach do wymiarów niemal każdego budynku.

Drabiny przystawne – rozwiązanie dla mniejszych budynków

Nie zawsze hale przemysłowe wymagają zastosowania drabiny mocowanej na stałe, by dostać się na jej dach. W przypadku mniejszych budynków z płaską konstrukcją dachu, dobrze sprawdzą się drabiny przystawne i rozsuwane. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników warto wybrać wysokiej jakości rozwiązania renomowanych producentów, a ich wśród ich użytkowników przeprowadzić instruktaż właściwego użytkowania. Bezpieczne użytkowanie drabin przystawnych obejmuje przede wszystkim ustawianie ich na odpowiednim podłożu oraz dbałość o prawidłowy kąt nachylenia. Szczegółowe przepisy odnośnie wykorzystania drabin przystawnych i rozsuwanych do celów przemysłowych określa między innymi norm PN-EN 131.

Nowa norma PN – EN 131: co należy o niej wiedzieć?

PN-EN 131 to europejska norma dotycząca drabin. Co jakiś czas ulega ona aktualizacjom, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób z nich korzystających. Ostatnie obszerne zmiany miały miejsce 3 lata temu. Nowa norma PN-EN 131 dla drabin objęła wówczas zakresem drabiny przystawne, dłuższe niż 3 metry. Zgodnie z nowymi wymaganiami, wszystkie takie modele muszą być na stałe wyposażone w dodatkowy stabilizator. Co to oznacza w praktyce? Na pracodawców nakłada to wymóg odpowiedniego doboru narzędzi pracy zgodnych z nowymi przepisami. Producenci z kolei muszą dostosować oferowane przez siebie produkty do obowiązujących przepisów, czyli wyposażyć je w dodatkowe stabilizatory, ale również oznaczenia oraz instrukcję obsługi i użytkowania. Stosowanie sprzętu niezgodnego z normami to nie tylko ryzyko mandatu, ale przede wszystkim narażanie pracowników na niebezpieczeństwo. Drabiny mocowane na stałe KRAUSE spełniają najnowsze normy oraz zapewniają bezpieczeństwo i stabilizację podczas użytkowania. Jeśli planujesz wykorzystywać w przestrzeni magazynowej drabiny przystawne, postaw na najwyższą jakość i sięgnij po produkty KRAUSE.

Zobacz także:zasady użytkowania drabiny przystawnej.

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!