Drabiny magazynowe – jak zorganizować pracę na wysokości w magazynie?

Polski rynek magazynowy kwitnie! Nowe inwestycje, ale również nieustanne modernizacje i automatyzacja sprawiają, że coraz więcej magazynów wysokiego składowania dąży do zmniejszenia obsługi na rzecz zaawansowanych systemów sterujących. Takie rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w przypadku dużych centrach logistycznych, mniejsze firmy ciągle w dużym stopniu opierają swoje funkcjonowanie na pracy człowieka oraz… drabin magazynowych. Jaki model wybrać, by stworzyć bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy?

Magazyn
Wolnostojące drabiny magazynowe
Drabiny magazynowe z podestem
Drabina jezdna do magazynu
Profesjonalne drabiny regałowe

Ręczna obsługa regałów magazynowych – co należy wiedzieć?

Praca magazyniera jest odpowiedzialna, bywa wyczerpująca, a do tego wymaga nie tylko siły fizycznej, ale również skupienia – statystyki wskazują, że pracownicy magazynów są narażeni na wypadki ze skutkiem lekkim, ciężkim, ale również nawet śmiertelnym. Przyczyną tych ostatnich jest zazwyczaj nieprawidłowa obsługa urządzeń magazynowych czy brak zabezpieczeń podczas prac na wysokości, która nieodłącznie kojarzy się z tą profesją. To wysokość, w połączeniu z presją czasu, tworzy warunki zwiększonego ryzyka. Odpowiedzią na potrzeby pracowników jest sprzęt najwyższej jakości – profesjonalne drabiny magazynowe umożliwiają bezpieczne wykonywanie obowiązków i jednocześnie organizację przestrzeni magazynowej w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać każdy wolny metr kwadratowy. Mobilna drabina magazynowa jezdna czy drabina magazynowa z podestem do pracy na większej wysokości roboczej? Podpowiadamy, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej i ułatwią pracę magazynierom.

Praca na wysokości – bezpieczeństwo to podstawa!

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów BHP praca na wysokości to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi (z pewnymi wyjątkami). W przypadku powierzchni magazynowej trudno byłoby wymagać organizacji przestrzeni w taki sposób, by wszystkie czynności wykonywane były z poziomu gruntu. Składowanie piętrowe pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej i przechowywanie towaru w taki sposób, by zapewnić płynność obsługi również w przypadku niewielkich magazynów. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zakres, częstotliwość i wysokość prac prowadzonych nad poziomem podłoża. Niekiedy wystarczający będzie wygodny i stabilny podest roboczy, w innych wypadkach niezbędna może okazać się drabina magazynowa dopasowana do szerokości przejścia lub specjalna konstrukcja do pracy na dużej wysokości roboczej. Jedno jest pewne – tu nie ma miejsca na rozwiązania prowizoryczne. A brak odpowiedniego sprzętu może prowadzić do zniszczenia towarów i wyposażenia, a w najgorszym wypadku – do trwałych uszczerbków na zdrowiu pracownika.

Wolnostojąca drabina magazynowa – lekka i poręczna

Wszędzie tam, gdzie z drabiny nie korzysta się w trybie ciągłym, a do tego nie jest wymagana duża wysokość robocza warto postawić na rozwiązania lekkie i wygodne w przenoszeniu. Przykładem może być wolnostojąca drabina dwustronna STABILO ze stopniami – wysoce wytrzymała, wyposażona w aluminiowe przeguby i masywne podłużnice do dużych obciążeń. Dodatkowe wzmocnienie narożne zwiększa jej stabilność, a szerokie stopnie stanowią doskonałe podparcie dla stóp. Z myślą o magazynach, w których drabinę przestawia się z miejsca na miejsce, proponujemy także dwustronną drabinę magazynową przejezdną. To model wyposażony w rolki jezdne dla szybszego i łatwiejszego przemieszczania. A jeśli żaden z tych modeli nie spełnia Twoich oczekiwań – sprawdź drabiny magazynowe z podestem.

Drabina magazynowa z podestem – maksymalne bezpieczeństwo i swoboda ruchów

Drabina z podestem to szczególny rodzaj sprzętu, który doskonale sprawdzi się podczas długotrwałych prac na wysokości. Nasz model z serii STABILO Professional wyposażony został w wygodną platformę o wymiarach 500x450 mm zapewniającą bezpieczne i komfortowe miejsce pracy. Umiejscowione po obu stronach stopni poręcze znacząco ułatwiają wchodzenie i schodzenie, co w przypadku drabiny magazynowej ma szczególne znaczenie. Co ważne, nasza drabina wolnostojąca jezdna nie wymaga dużo miejsca do przechowywania – szybkie składanie ułatwia transport i przechowywanie. Dzięki stabilizatorowi z rolkami jezdnymi drabiny magazynowe jezdne są stabilne i jednocześnie łatwe w przemieszczaniu. Z myślą o wymagających klientach zaprojektowaliśmy także teleskopową drabinę z platformą roboczą – idealnie sprawdzi się w roli drabiny magazynowej przejezdnej. Dlaczego? Teleskopowy mechanizm pozwala na ustawienie platformy na różnej wysokości (w zakresie 0,5 metra), dzięki czemu lepiej dopasujemy ją do swoich wymagań. Wyposażyliśmy ją w antypoślizgową, profilowaną platformę z pałąkiem ochronnym oraz zintegrowane ze stabilizatorem rolki jezdne umożliwiające zmianę położenia drabiny.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wykorzystanie drabiny magazynowej jezdnej wiąże się z koniecznością wykonywania jej okresowych przeglądów technicznych – dzięki nim sprzęt pozostanie w pełni sprawny i zapewni bezpieczne użytkowanie przez długi czas.

Drabiny regałowe – alternatywa dla klasycznej drabiny

W przestrzeni magazynowej doskonale sprawdzą się również drabiny regałowe umożliwiające szybki i wygodny dostęp do przedmiotów składowanych na regałach. Do tego celu sprawdzą się modele zawieszane, wyposażone w prowadnice o przekroju okrągłym i specjalne haki lub posiadające mechanizm zintegrowany umożliwiający przesuwanie. Nie zawsze drabina magazynowa przejezdna będzie najwygodniejszym rozwiązaniem – w przypadku mniejszych magazynów o wiele wygodniejsza może okazać się drabina regałowa, którą można mieć zawsze pod ręką. Proste i stabilne drabiny zawieszane lub przesuwne to niezawodne rozwiązanie, które nie zajmuje dużo miejsca – idealne w przypadku wąskich przejść i niewielkich magazynów.

***

Specyfika pracy magazyniera sprawia, że wygodne i stabilne drabiny magazynowe to konieczność. W naszej ofercie znajdziesz zarówno składane modele jezdne z platformą i barierkami, jak i proste, praktyczne drabiny regałowe. Zapraszamy!

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!