Drabina wolnostojąca - jednostronna czy dwustronna?

Wybór odpowiedniej drabiny może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pracy. Bardzo ważna jest wygoda użytkowania oraz użyteczność sprzętu, szczególnie jeśli chcemy z niego korzystać często. W przypadku modeli wolnostojących można zdecydować się na drabinę jednostronną lub dwustronną. Sprawdź, którą w danej sytuacji wybrać, aby praca na wysokości okazała się dla Ciebie jak najprostsza.

Drabina wolnostojąca
Aluminiowa drabina wolnostojąca
Drabina jednostronna
Drabina dwustronna

Wybór drabiny wolnostojącej – od czego zacząć?

Decydując się na wolnostojącą  drabinę dwustronną lub jednostronną, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Upewnij się, że sprzęt jest stabilny i solidnie wykonany. Sprawdź, czy posiada certyfikaty i spełnia wszystkie normy europejskie. Wtedy wiadomo, że można korzystać z drabiny wolnostojącej nie tylko amatorsko, ale również profesjonalnie.

Warto mieć także na uwadze wygodę użytkowania. Liczy się prostota obsługi, niewielki ciężar oraz stabilność komponentów. Gabaryty oraz waga drabiny wpływają na łatwość przechowywania, co jest szczególnie ważne, gdy sprzęt ma być wykorzystywany w domu lub często transportowany. Jeśli chcesz, aby wybrany model był lekki, ale jednocześnie trwały i odporny na korozję, postaw na aluminium.

Zarówno w przypadku drabiny aluminiowej dwustronnej, jak i jednostronnej trzeba pamiętać o maksymalnej wysokości, czyli zasięgu, jaki oferuje – dostosuj go do miejsca użytkowania oraz ogólnych warunków, w jakich wykonywać będziesz prace. Wewnątrz budynku przeważnie wystarczy 2-2,5 m, aby swobodnie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Zastosowanie drabin jednostronnych

Drabinę aluminiową jednostronną łatwo rozpoznać na tle innych modeli ze względu na jej charakterystyczną budowę. Szczeble znajdują się wyłącznie po jednej stronie, a na ich szczycie zwykle znajduje się wygodna platforma, na której można stanąć lub położyć niezbędne narzędzia do remontu czy inne przedmioty potrzebne w trakcie prac na wysokości. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że łatwo ją przechować, a lekka konstrukcja umożliwia przenoszenie sprzętu.

Dobra wolnostojąca drabina jednostronna świetnie sprawdza się w warunkach domowych, szczególnie gdy trzeba powiesić firanki, zmienić żarówkę czy sięgnąć coś z półki w kuchni. Pomaga również w trakcie drobnych prac remontowych czy naprawczych. Z pewnością znajdzie się dla niej miejsce w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym, w którym wiele przedmiotów znajduje się wysoko, poza zasięgiem rąk. Z takich drabin chętnie korzystają pracownicy marketów budowlanych, sklepów wielkopowierzchniowych czy bibliotek. To sprzęt wykorzystywany głównie wewnątrz budynku.

Co wyróżnia jednostronną drabinę wolnostojącą? Jej główną zaletą jest prostota konstrukcji oraz stabilność, co przekłada się na łatwość obsługi i przechowywania. Na szczególną uwagę zasługuje drabina jednostronna Secury z  System MultiGrip. Użytkownicy doceniają przede wszystkim możliwość wykorzystania górnej platformy oraz obecność pałąka bezpieczeństwa zintegrowanego z półką na drobne narzędzia i hakiem na wiadro lub kabel – zdecydowane poprawiają ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy. Stopnie są profilowane oraz antypoślizgowe, a głębokość 10 cm zapewnia komfort bez względu na wysokość. Dodatkowo zabezpieczone stopki chronią podłoże przed uszkodzeniem, dzięki czemu z drabiny aluminiowej jednostronnej można korzystać swobodnie nawet na parkiecie czy śliskich powierzchniach. Znajdzie się dla niej miejsce w każdym domu, a nawet w mieszkaniu, ponieważ po złożeniu nie zajmuje go zbyt wiele.  

Wykorzystanie drabiny dwustronnej

Drabina wolnostojąca z wejściem z 2 stron sprawia, że można z niej korzystać stojąc po wybranej stronie lub w sposób symetryczny. To znacznie usprawnia i poprawia wygodę prowadzenia prac remontowych, sprzątania w ogrodzie czy wieszania zasłon. Pamiętaj jednak, że według normy PN-EN 131 cz.3 nie wolno stawiać stóp powyżej 3 stopnia licząc od góry drabiny – warto więc dokładnie przemyśleć maksymalny zasięg roboczy wymagany w kontekście zaplanowanych zadań.

  • Drabina aluminiowa dwustronna to idealne rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy potrzebują stabilnego i wszechstronnego sprzętu do codziennej pracy.
  • Możliwość stania na drabinie okrakiem pozwala zwrócić się przodem do obsługiwanego obiektu. Dlatego tego modele dwustronne dobrze sprawdzają się wśród bibliotekarzy czy pracowników archiwów.
  • Nie ma żadnych przeszkód, aby opcja dwustronna posłużyła jako drabina do mieszkania, jeśli metraż na to pozwala.

Dzięki dostępności modeli o różnej wysokości roboczej z pewnością uda Ci się dostosować wolnostojącą drabinę dwustronną do swoich domowych obowiązków. W przypadku proponowanych przez nas modeli możesz wybrać wariant pozwalający sięgnąć nawet 6,3 m. Duża funkcjonalność sprawia, że prace na wysokości stają się prostsze i bardziej komfortowe. Warto również zwrócić uwagę na antypoślizgowe, profilowe stopki oraz odporne na zerwanie pasy, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.

Jeśli potrzebujesz drabiny aluminiowej dwustronnej do domu, polecamy model Dopplo z serii MONTO. Stalowe przeguby wytrzymują mocne uderzenia. Gwarancje stabilności daje natomiast 6-nitowe połączenie stopni z podłużnicami oraz pasy zapobiegające samoistnemu składaniu się urządzenia. Stopki są dodatkowo zabezpieczone i wyprofilowane, dlatego sprzęt można rozstawiać na powierzchniach o różnej strukturze. Specjalistom polecamy wszystkie modele z serii STABILO ze szczeblami lub stopniami. Ciekawym rozwiązaniem jest wariant jezdny wyposażony w wygodne kółka.

Co wybrać: drabinę aluminiową dwustronną czy jednostronną?

Wybór drabiny wolnostojącej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które będzie idealne dla każdego. Zastanów się, jakie prace planujesz wykonywać i jak często będziesz korzystać ze sprzętu.

Drabina aluminiowa jednostronna jest lżejsza od wariantu dwustronnego ze względu na swoją konstrukcję. Łatwiej ją przechowywać i transportować. Rozkłada się w szybki oraz nieskomplikowany sposób. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sylwetka jest nieco oddalona od powierzchni, do której trzeba sięgnąć, i zwrócona bokiem, co przy bardziej skomplikowanych zadaniach może być kłopotliwe. Warto więc ją wykorzystywać głównie jako drabinę domową.

Drabina dwustronna charakteryzuje się wysoką stabilnością i wszechstronnością użycia, a możliwość wchodzenia z 2 stron bez konieczności zmieniania pozycji sprzętu przyspiesza tempo pracy. Jest jednak większa i cięższa, co może przeszkadzać tym, którym zależy na dużej mobilności oraz kompaktowej konstrukcji.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!