Drabina do domu – jaka sprawdzi się najlepiej podczas codziennych prac?

Choć na pierwszy rzut oka nie stanowi niezbędnego wyposażenia i stanowczo nie figuruje na pierwszym miejscu listy zakupów, z czasem okazuje się, że jest absolutnie niezastąpiona. Zajmuje specjalne miejsce w schowku, a także w sercu każdego, kto majsterkuje, dba o porządek i starannie przykłada się do sezonowych prac wokół posesji. Drabina do domu, bo o niej mowa, to naprawdę nieoceniony pomocnik. Musi być zatem bezpieczna, funkcjonalna i doskonale dopasowana do wymagań domowników oraz metrażu budynku. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tak ważnego sprzętu?

Jaka drabina do domu, a jaka do mieszkania?

Właściwie odpowiedz mogłaby brzmieć: „taka sama”, to jest taka, która pozwoli nam sięgnąć do najwyższych półek, przeprowadzić prace remontowe czy wykonać drobne naprawy. Jednak po chwili zastanowienia do głowy przychodzą różnice, które wynikają z natury i charakterystyki obu typu budynków. Mieszkania są zazwyczaj niższe (chyba że mieszkamy w klimatycznej, loftowej kamienicy), a o miejsce do przechowywania bywa naprawdę trudno. W mieszkaniu najlepiej sprawdzą się zatem schodki składane lub kompaktowa, mała drabina. Do domu potrzebujemy już innego modelu, a najlepiej dwóch różnych urządzeń. Do prac wewnątrz można postawić na te same rozwiązania, co w mieszkaniu, ale wiele zadań prowadzonych jest wokół posesji, a tu potrzebujemy wysokiego, wielofunkcyjnego urządzenia. Jaka drabina do domu, a dokładnie do wykonywania działań wokół niego, będzie strzałem w dziesiątkę?

Ogród, elewacja, dach – jaka drabina? Aluminiowa, bez dwóch zdań!

Niezależnie od tego, czy przyjdzie nam się mierzyć z zadaniami w pomieszczeniach, czy poza nimi, najlepszym wyborem będą drabiny aluminiowe – są bowiem lekkie oraz wytrzymałe. Jednak planując zakup tych, z których będziemy korzystać poza czterema ścianami, warto zwrócić uwagę na ich wielozadaniowość i mobilność.

Podczas sezonowych inspekcji dachu, weryfikujących jego kondycję po letnich wichurach i ulewnych deszczach czy w przypadku czyszczenia rynien doskonale sprawdzi się drabina przystawna jednoelementowa. Jeśli jednak budynek jest naprawdę wysoki, a długość podstawowego modelu będzie niewystarczająca, można z powodzeniem zdecydować się na przystawną drabinę aluminiową z funkcją rozsuwania. Pamiętajmy jednak o zachowaniu pełnego bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach. Po pierwsze sprawdźmy podłoże, na którym postawimy urządzenie. W przypadku grząskiej trawy sprawdzą się specjalne szpice, a na nierównej kostce lub przeszkodach w postaci krawężnika warto zaopatrzyć się w przedłużenie podłużnicy. Po drugie, upewnijmy się, że drabina wyższa niż 3 m posiada stabilizator o odpowiedniej szerokości. Konieczność jego zastosowania jest bowiem regulowana normą. Po trzecie – zadbajmy o prawidłowe górne podparcie sprzętu, a w celu jeszcze większego komfortu i bezpieczeństwa miejmy w zanadrzu uchwyt dystansowy. I wreszcie dokładnie sprawdzajmy kąt nachylenia (ten powinien mieścić się w zakresie 65-75°) oraz długość drabiny. Często bowiem zdarza się, że chcąc zwiększyć zasięg przystawiamy sprzęt zbyt stromo, narażając się na kontuzję.

Trzyelementowa drabina do domu – rozwiązanie dla wymagających

Jeśli w pracach przydomowych chcemy wejść na wyższy poziom, dosłownie i w przenośni, przyda nam się drabina aluminiowa wielofunkcyjna, składająca się z trzech elementów. Można z niej korzystać jak z drabiny wolnostojącej (w pomieszczeniu oraz na zewnątrz), zatem nie trzeba szukać dla niej stabilnego podparcia. Do tego wysuwany element możemy wykorzystać jak prostą drabinę przystawną – nie ma więc konieczności rozkładania całej konstrukcji. Co więcej, mimo tak szerokich możliwości, sprzęt nie waży wiele, co gwarantuje pełną mobilność i bezproblemowy transport.

Przykładem takiego rozwiązania jest model Tribilo występujący w 3 różnych wariantach, o wysokości roboczej od 6 do 9 metrów. Zgodnie z nowymi wymaganiami w normie PN-EN 131, wprowadzonymi 3 lata temu, wysuwany element najwyższej wersji (3x12 szczebli) musi być na stałe wyposażony w odpowiedni stabilizator. Wychodząc naprzeciw wymaganiom prawnym zespół projektowy KRAUSE opracował innowacyjny stabilizator Trigon, którego konstrukcja pozwala bez żadnych przeszkód użytkować wszystkie drabiny dwuelementowe oraz wielofunkcyjne drabiny trzyczęściowe (zarówno te dla użytkowników indywidualnych, jak i profesjonalistów) w pełnym zakresie.

Drabina do zastosowań domowych, choć na początku nie stanowi priorytetu zakupowego, szybko stanie się nieodłącznym pomocnikiem codziennych prac – zarówno tych wykonywanych w domu, jak i wokół niego. Wybierzmy więc mądrze, bowiem to od jakości sprzętu w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort prac. A w tym przypadku nie ma miejsca na żadne kompromisy.

Zobacz także: jaka drabina na schody sprawdzi się najlepiej.

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!