Praca na wysokości – co musisz o niej wiedzieć?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, praca wykonywana na wysokości co najmniej 1 metra nad powierzchnią ziemi lub podłogą zaliczana jest już do pracy na wysokości. Wyjątkiem są prace realizowane na powierzchniach osłoniętych ze wszystkich stron ściankami o wysokości co najmniej 1,5 metra oraz wyposażonych w stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości.
W praktyce, w zasadzie wszystkie czynności wykonywane przez dekarzy zaliczamy do prac na wysokości i tym samym – z uwagi na duży stopień zagrożenia zdrowia, a nawet życia – powinniśmy traktować je jako szczególnie niebezpieczne. Statystyki mówią same za siebie – jeśli chodzi o wypadki ciężkie i śmiertelne w budownictwie, najczęstszą ich przyczyną są właśnie upadki z wysokości. Dlatego kluczowe jest bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP oraz stosowanie specjalistycznych zabezpieczeń – zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych środkowych ochrony, jak profesjonalnych urządzeń, takich jak rusztowania czy specjalne drabiny dachowe. W przypadku prac konserwacyjnych, przeglądów czy drobnych napraw drabina dla dekarza jest niezastąpiona – w który model warto zatem zainwestować, by zminimalizować ryzyko wypadków podczas pracy i jednocześnie zapewnić maksymalny komfort przy wykonywaniu prac na wysokości?
Drabina dekarska aluminiowa i drewniana – najlepsze rozwiązania do prac na dachu
Do prac dekarskich nie można wykorzystać dowolnej drabiny – tu niezbędna jest profesjonalna drabina dla dekarza, zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z niej na dachu skośnym. Drabiny dekarskie aluminiowe i drewniane dostępne w naszej ofercie to odpowiedź na potrzeby profesjonalistów szukających stabilnych, niezawodnych i zarazem łatwych i wygodnych w obsłudze rozwiązań. Podłużnice i szczeble w naszych drabinach dla dekarzy wykonane zostały z wysokiej jakości aluminium lub wodoodpornego drewna warstwowego.
Kiedy warto zdecydować się na drabinę drewnianą, a kiedy lepiej sprawdzi się aluminiowa drabina dachowa? Drabina dekarska aluminiowa KRAUSE jest lekka i zarazem bardzo stabilna – doskonale sprawdzi się więc tam, gdzie potrzebny jest sprzęt prosty w transporcie i jednocześnie niezawodny. A drabina dachowa drewniana? Ten model nie przewodzi prądu oraz nie jest podatny na zmiany temperatury. Polecamy go zatem wszystkim specjalistom pracującym na dachach nie tylko podczas sezonu letniego, ale również zimą, ponieważ drewniana drabina dekarska nie będzie nagrzewała się podczas upalnego lata ani nie stanie się lodowato zimna w czasie chłodniejszych dni. Wszystkie dachowe drabiny dla dekarzy dostępne w naszej ofercie zostały wyposażone w wygięte szczeble pozwalające na zachowanie równowagi podczas prac na dachu. Zadbaliśmy także o to, by montaż przebiegał szybko i bezproblemowo: nasze drabiny dekarskie nie wymagają stosowania haków dachowych, ponieważ na powierzchni dachu montuje się je za pomocą specjalnego pałąka zaczepianego o kalenicę. To duża wygoda dla fachowców, która jednocześnie chroni poszycie dachowe przed uszkodzeniem. A co w przypadku dachów płaskich – jakie rozwiązanie sprawdzi się tu najlepiej?
Drabina dekarska do pracy na dachach płaskich – jaki model wybrać?
Jeśli chodzi o dachy płaskie, najlepszym rozwiązaniem będą drabiny przystawne – w przypadku dachu, do którego nie montuje się drabiny, klasyczna drabina dekarska aluminiowa lub drewniana nie znajdzie zastosowania. Domy z płaskimi dachami to nie tylko budownictwo z lat 70. XX wieku, ale również nowoczesne, geometryczne bryły, których powstaje coraz więcej – ekipy dekarskie muszą więc być gotowe także i na takie okoliczności. W tym przypadku kluczową kwestią jest dostanie się na dach, dlatego jako drabinę dla dekarza proponujemy modele przystawne lub trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne z serii MONTO i STABILO. Nasze drabiny są wykonane zgodne z obowiązującymi normami i europejskimi standardami bezpieczeństwa. Odpowiadając na potrzeby naszych klientów oferujemy również przegląd techniczny drabiny. Co ważne, taki przegląd może być wykonany w firmie klienta, a w razie konieczności na miejscu przeprowadzamy wybrane prace serwisowe oraz drobne naprawy, by poprawić stan techniczny drabin i zakwalifikować je do dalszej eksploatacji. Dzięki temu cały sprzęt – zarówno do pracy na dachach skośnych, jak i płaskich – pozostaje niezawodny i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
A po zakończonym sezonie… Jak przechowywać drabinę dekarską?
Choć pilne naprawy dachu wykonuje się przez cały rok, a wielu fachowców zajmuje się także odśnieżaniem dachów, sezon na prace na wysokości powoli dobiega końca. Nieużywany sprzęt warto zabezpieczyć: przechowywanie drabiny w odpowiednich warunkach gwarantuje, że wraz z nadejściem wiosny będzie nadal niezawodnie służyła swoim właścicielom. W przypadku drabiny dla dekarzy proponujemy nasze uchwyty na drabinę – to prosty sposób na to, by nieużywany sprzęt nie zajmował miejsca w warsztacie czy składziku i jednocześnie nadal znajdował się pod ręką na wypadek pilnych zleceń.
***
Profesjonalna drabina dla dekarzy to sprzęt, w który zdecydowanie warto zainwestować. W naszej ofercie znaleźć można wysokiej jakości modele dostosowane do montażu na dachu oraz uniwersalne drabiny umożliwiające pracę przy krawędzi dachu. Którą z nich zatem wybrać? Decyzja należy do Ciebie!