Drabina aluminiowa trzelementowa czy przegubowa – którą drabinę wielofunkcyjną wybrać?

Drabiny wielofunkcyjne śmiało możemy nazwać rozwiązaniami do zadań specjalnych – są uniwersalne, można ustawić je w kilku konfiguracjach oraz wykorzystywać zarówno na większej, jak i mniejszej wysokości roboczej. Nie dziwi więc, że po to rozwiązanie chętnie sięgają profesjonaliści wykonujący prace wysokości! Wśród najpopularniejszych drabin wielofunkcyjnych wyróżnić możemy między innymi model trzyelementowy oraz charakterystyczną w budowie drabinę przegubową. Drabina aluminiowa trzyelementowa i drabina przegubowa różnią się nieco pod względem funkcjonalności. Który zatem model z naszej oferty sprawdzi się najlepiej podczas konkretnych prac?

Drabina wielofunkcyjna trzyelementowa
Przegubowa drabina
 Drabina aluminiowa trzyelementowa przystawna
Drabina aluminiowa trzyelementowa STABILO
Drabina przegubowa schodowa

Drabiny o wielu funkcjach – poznaj rozwiązania do zadań specjalnych

Dlaczego drabina wielofunkcyjna cieszy się tak wielką popularnością wśród osób pracujących na wysokości? Przede wszystkim dlatego, że jest to urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. W zależności od modelu może posłużyć jako drabina aluminiowa trzyelementowa przystawna, rozsuwana, wolnostojąca czy drabina do ustawienia na schodach. Ale mówiąc o drabinach wielofunkcyjnych warto także – obok modeli trzyelementowych – wspomnieć w drabinach przegubowych. Choć te tworzą w naszej ofercie osobną kategorię, to pod względem zastosowania możemy śmiało zaliczyć je do modeli o wielu funkcjach – różnorodność ustawień i elastyczność zastosowań sprawiają, że drabina przegubowa sprawdzi się przy niemal każdym rodzaju prac na wysokości. Choć od przybytku głowa nie boli, mogą pojawić się wątpliwości, który model sprawdzi się lepiej: drabina aluminiowa trzyelementowa czy drabina przegubowa? Wszystko zależy od rodzaju prowadzonych prac, częstotliwości wykorzystania sprzętu, ale także od miejsca, jakim dysponujemy na jego przechowywanie. Poniżej wyjaśniamy, kiedy lepszym wyborem będzie drabina aluminiowa trzyelementowa (przystawna lub wolnostojąca), a kiedy model przegubowy.

Drabina przystawna – który model lepiej sprawdzi się w tej roli?

Drabina przystawna jest najprostszą konstrukcją wśród drabin. Nie trzeba jej rozkładać, wystarczy znaleźć twarde, równe podłoże i stabilne górne podparcie. Jej główną zaletą jest zwykle większa (w porównaniu do na przykład wolnostojących modeli dwustronnych) wysokość robocza oraz stosunkowo niewielka waga. Ten model nie wszędzie się jednak sprawdzi. Jeśli szukasz drabiny, którą nie tylko można oprzeć o ścianę, ale da się ją również przekształcić w model wolnostojący – zarówno drabina przegubowa, jak i drabina aluminiowa trzyelementowa będą dobrym wyborem. Rekomendujemy zwłaszcza drabinę aluminiową trzyelementową przystawną, ponieważ zapewnia większą wysokość roboczą. Szeroki stabilizator, antypoślizgowe stopki oraz wytrzymałe prowadnice sprawiają, że bez problemu możesz wykorzystać ją do prac na dużej wysokości, a gdy zajdzie taka potrzeba – złożyć ją w model wolnostojący. A skoro już o drabinach wolnostojących mowa…

Drabina wolnostojąca – w które rozwiązanie warto zainwestować?

Drabiny wolnostojącej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – to model, który pojawia się w zasadzie w każdym domu. Zwykle jest to model z wejściem z jednej strony, który dodatkowo wyposażony jest górną w platformę roboczą oraz w funkcjonalną półkę zintegrowaną z pałąkiem bezpieczeństwa. Nie oferują one może imponującej wysokości roboczej, ale na potrzeby mieszkań w zupełności wystarczają. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów – tutaj drabina aluminiowa trzyelementowa będzie strzałem w dziesiątkę. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza drabina trzyelementowa STABILO, której wysuwany element zapewnia wysokość roboczą nawet do 10 metrów. Dodatkowo wyposażyliśmy ją w zabezpieczenie chroniące przed samoczynnym złożeniem oraz samozabezpieczające się zaczepy, czyli system AutoSnap. W modelach o większej liczbie szczebli, dodatkowo montujemy rolki przyścienne, ułatwiające rozsuwanie drabiny.

Ale funkcję wolnostojącą spełni także drabina przegubowa. Co więcej, model ten doskonale sprawdzi się w ustawieniu na schodach – żadna standardowa drabina wolnostojąca nie zapewni w takiej sytuacji bezpieczeństwa i wygody! Warto zwrócić uwagę na przegubową drabinę teleskopową z naszej oferty, która ma cztery regulowane niezależnie nogi – może być ustawiana na różnych poziomach i tym samym ułatwiać prace ganku czy nawet krętej klatce schodowej.

Wygodny, praktyczny podest roboczy? Wybierz drabinę przegubową!

Podesty robocze doskonale sprawdzają się do wszelkiego rodzaju długotrwałych prac – można ustawić na nich wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, swobodnie przemieszczać się na przykład wzdłuż ścian oraz pracować bez konieczności ciągłego przestawiania drabiny. Aż żal byłoby nie skorzystać z tych wszystkich możliwości! Nasze drabiny przegubowe w wersji 4x3 pozwalają na konfigurację wygodnego, bezpiecznego pomostu zgodnego z nową normą PN-EN 131-4. Ciekawą propozycją jest zwłaszcza drabina przegubowa teleskopowa ze stopniami MONTO: w połączeniu z platformą TeleBoard, jej dwie części używane jako osobne drabiny wolnostojące stworzą wygodny, stabilny i praktyczny podest roboczy. Drabina aluminiowa trzyelementowa nie ma natomiast funkcji podestu – tę drabinę możemy jednak wyposażyć w dodatkową półkę/stopień, by podnieść komfort pracy na wysokości.

Sprawdź również:dodatkowe wyposażenie drabin KRAUSE.

***

Drabiny wielofunkcyjne KRAUSE to sprzęt łączący w sobie zalety drabin przystawnych i wolnostojących. Uniwersalna drabina aluminiowa trzyelementowa: przystawna, wolnostojąca i rozsuwana czy drabina przegubowa z możliwością przekształcenia w pomost roboczy? Wszystko zależy od tego, do czego tak naprawdę potrzebujesz drabiny wielofunkcyjnej – my zapewniamy duży wybór modeli o różnych funkcjach, a Ty decydujesz!

Czytaj także:  drabina drewniana czy aluminiowa.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!