Do czego służy drabina pionowa? Przepisy i zastosowanie

Drabina aluminiowa przeważnie kojarzy nam się z prostą konstrukcją ze szczeblami lub stopniami, którą rozkładamy lub opieramy o ścianę. Nie wszystkie warianty dostępne na rynku są jednak ruchome i przystosowane do warunków domowych czy mieszkaniowych. Cześć z nich służy do tzw. zadań specjalnych, a ich użytkowanie oraz montaż są szczegółowo opisane w przepisach prawa. Z uwagi na małe spektrum zastosowań, rzadziej mówi się o drabinach pionowych mocowanych na stałe do budynku. Poznaj ich zastosowanie oraz sprawdź obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Drabina pionowa
Drabina pionowa mocowana na stałe do budynku
Drabiny pionowe KRAUSE
Drabina ewakuacyjna z koszem

Definicja drabiny pionowej mocowanej na stałe do budynku

Drabiny pionowe to specjalistyczny sprzęt techniczny wykorzystywanyw konkretnych warunkach oraz sytuacjach. Taki model powinien być przymocowany do ściany każdego budynku, który ma więcej niż 2 kondygnacje – nie dotyczy to jednak domów jednorodzinnych. Dzięki swojej konstrukcji zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania i usprawnia wszelkie działania konserwacyjne, które trzeba przeprowadzić na dachu, ale sprawdzają się także w zakładach produkcyjnych, stanowiąc bezpieczny dostęp do maszyn i urządzeń technicznych. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy:

 • Drabiny mocowane na stałe do budynków i budowli – zgodnie z normą DIN 18799-1 są wyposażone w boczne podłużnice i wykorzystuje się je podczas prac konserwacyjnych i porządków w budynku lub na nim,
 • Drabiny ewakuacyjne – zgodnie z normą DIN 14094 są wyposażone w uchwyty i podesty, a także opcjonalnie w pałąki ochronne; umożliwiają samodzielną ewakuację w momencie zagrożenia,
 • Drabiny mocowane na stałe jako element maszyn i urządzeń – zgodnie z normą EN ISO 14122-4 zapewnia bezpieczny dostęp do maszyn oraz urządzeń stacjonarnych bądź mobilnych,
 • Drabiny szybowe – zgodnie z normą DIN EN 14396 umożliwiają dostęp do szybów.

Projektowane przez nas pionowe drabiny są skonstruowane z modułów, dzięki czemu montaż jest o 30% sprawniejszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Wszystkie prace związane z montażem konstrukcji powinny być zaplanowane na etapie powstania, a najlepiej – projektowania budynku.

Zastosowanie drabiny pionowej i ewakuacyjnej

Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku z pewnością nie należą do urządzeń wykorzystywanych w warunkach domowych. Montuje się je na ścianach zakładów przemysłowych, magazynów, hal serwisowych czy sportowych, ale także na wielopiętrowych budynkach mieszkalnych. Ale służą także do bezpiecznego schodzenia w dół do szybów. W zależności od wybranego modelu może służyć m.in. jako:

 • Drabina ewakuacyjna, która zapewnia bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Może wymagać dodatkowego kosza ochronnego.
 • Drabina szybowa, która pozwala przeprowadzić prace konserwacyjne w oczyszczalniach ścieków i wszędzie tam, gdzie trzeba coś sprawdzić pod ziemią albo poniżej poziomu podłoża.
 • Drabina techniczna, który umożliwia wykonanie prac montażowych, serwisowych czy naprawczych urządzeń umieszczonych na dachu, np. paneli fotowoltaicznych, urządzeń wentylacyjnych czy klimatyzatorów.

Każda drabina pionowa powinna zapewniać bezpieczeństwo podczas poruszania się i zagwarantować stabilną pozycję ciała. Jej rodzaj musi być dostosowany do miejsca oraz docelowego zastosowania. W dużym stopniu o specyfice sprzętu decyduje prawo, zasady BHP i normy europejskie.

Przeczytaj też: Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynku przemysłowego – bezpieczna droga na dach

Rozporządzenia i normy dotyczące drabin ewakuacyjnych i pionowych

Szukając wymagań dotyczących drabin pionowych mocowanych na stałe do budynku, warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych budynków. Polskie prawo wyraźnie wskazuje, że:

 • szerokość szczebli powinna wynosić do 50 cm, a odległość między nimi nie może być większa niż 30 cm,
 • drabina ewakuacyjna, wyższa niż 3 m, musi być wyposażona w kosz ochrony o szerokości 70-80 cm
 • drabiny techniczne powyżej 10 m wymagają zamontowania dodatkowych podestów spoczynkowych.

To jednak wyłącznie część zasad, które obowiązują w przypadku drabin pionowych. Bardzo ważne są również normy europejskie takie jak:

 • DIN 18799-01 – wskazuje, że pionowa drabina służy do prac konserwacyjnych i jest mocowana na stałe do ściany budynku. Wyznacza także 2 grupy użytkowników. W przypadku tych bez doświadczenia długość ciągu może wynieść do 6 m, a tych z doświadczeniem do 10 m.
 • DIN 14094-1 – informuje, że drabina pionowa umożliwia ewakuację z budynku.
 • EN ISO 14122-4 – wyjaśnia, że sprzęt jest montowany na stałe do maszyn i urządzeń. Drabiny dzieli się na jednociągowe i wielociągowe.

Modele powyżej 3 m muszą mieć pałąki ochronne zapobiegające upadkowi z wysokości.

Wszystkie oferowane przez nas drabiny ewakuacyjne z koszem lub bez i pozostałe modele pionowe posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty – świadczą o tym między innymi Deklaracje Zgodności.

Najważniejsze cechy drabin pionowych mocowanych na stałe do budynku

Wybór każdej drabiny powinien być zawsze zależny od potrzeb oraz docelowego sposobu jej użytkowania. Chociaż polskie prawo i normy europejskie wyraźniej wskazują, do czego służą modele pionowe, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • materiał – tam, gdzie panuje wysoka wilgotność, lepiej sprawdzi się aluminium. Natomiast w przypadku dużego narażenia na czynniki chemiczne, wytrzymalsza może okazać się stal.
 • wysokość – aby była prawidłowo dostosowana do budynku albo konstrukcji, należy dodać do jego wielkości 1,10 m.
 • antypoślizgowe stopnie – zapewniają bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia.
 • akcesoria – kosz ochronny, pałąki ochronne, podesty spoczynkowe, poręcze, stopnie zejścia, pomosty i inne.

Drabina pionowa to specjalistyczny sprzęt o konkretnym zastosowaniu. Musi zapewniać bezpieczeństwo nie tylko podczas prac konserwacyjnych czy rutynowych przeglądów, ale także w momencie niespodziewanej ewakuacji z budynku. Warto wybierać renomowanych producentów i nie godzić się na żadne kompromisy pod względem jakość i trwałości. Pamiętaj, że zarówno drabina ewakuacyjna z koszem, jak i bez powinna co roku przechodzić profesjonalny przegląd techniczny.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!