Wiosenne czyszczenie i udrażnianie rynien dachowych – co warto wiedzieć?

Wiosna to nie tylko pierwsze kwiaty przebijające się przez śnieg i pierwsze ciepłe, słonecznie dni. Na właścicieli domów jednorodzinnych czeka sporo ogrodowych obowiązków, na przykład czyszczenie rynien! Regularne udrażnianie rynien to jedna z najważniejszych prac sezonowych, szczególnie jeśli w pobliżu domu znajdują się wysokie drzewa. Dlaczego czyszczenie rynien i rur spustowych jest takie ważne oraz jak to robić, by nie uszkodzić elementów systemu?

Czyszczenie rynien i rur spustowych
Udrażnianie rynien
Konserwacja rynien

Sezonowe czyszczenie rynien – dlaczego to tak istotne?

System rynnowy odpowiada za to, by odprowadzać wodę z pokrycia dachowego i nie dopuścić do jej gromadzenia się oraz ściekania po elewacji. Zapchane rynny zamontowane na ścianie zewnętrznej znacznie zwiększają ryzyko jej zawilgocenia. Prowadzi to nie tylko do powstawania nieestetycznych zacieków, ale również pleśni i grzybów, w efekcie także do uszkodzeń elewacji. Zimą zalewająca ścianę woda zamarza i może powodować powstawanie pęknięć i innych uszkodzeń. Warto wspomnieć również o powstawaniu kałuż niszczących dolne części elewacji i rozmywających trawnik czy zalewających podjazd. Regularne czyszczenie rynien z liści oraz sprawdzanie ich stanu technicznego to najlepszy sposób na zapobieganie powstawaniu uszkodzeń elewacji – nie ma co odkładać na później tej ważnej czynności! Udrażnianie rynien nie zajmuje wcale tak dużo czasu i z powodzeniem możemy wykonać je samodzielnie. Ważny jest jednak odpowiedni sprzęt! Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się oczywiście stabilna i bezpieczna drabina. Czego jeszcze potrzebujemy?

Czyszczenie rynien z liści – praktyczne wskazówki

Jak czyścić rynny? Przede wszystkim przygotujmy wszystkie potrzebne narzędzia. Czyszczenie rynien z liści i sprawdzanie drożności to prace na drabinie, dlatego warto zastanowić się, jaki model sprawdzi się do tego najlepiej. Przyda się również szczotka i wąż ogrodowy lub myjka wysokociśnieniowa. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się we wnętrzu rynny za pomocą szczotki z krótkim trzonkiem – na rynku dostępne są także modele ze specjalną teleskopową rączką. Gdy już wszystkie gałęzie, liście czy szyszki zostaną usunięte, przechodzimy do czyszczenia rynien za pomocą węża lub myjki i przemywania rynien wodą. To nie wszystko, czyszczenie rynien i rur spustowych to również kontrola ich drożności – w przypadku rur spustowych najwygodniejszym sposobem będzie wlanie od góry wody i sprawdzanie, czy spływa ona w prawidłowy sposób. Jeśli nie, musimy przepchnąć zator za pomocą obfitego strumienia wody lub myjki ciśnieniowej. Jeżeli na systemie rynnowym zamontowane zostały elementy zapobiegające zatorom, je także należy oczyścić. Dobrą praktyką podczas czyszczenia rynien i rur spustowych jest kontrolowanie ich stanu, by jak najszybciej dostrzec i na bieżąco usuwać uszkodzenia. Wszystkie te prace wykonuje się na wysokości – w jaki sposób zadbać nie tylko o efektywność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas czyszczenia rynien?

Udrażnianie rynien – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Choć udrażnianie rynien nie wydaje się być skomplikowanym zajęciem, wystarczy chwila nieuwagi podczas manewrowania szczotką czy myjką ciśnieniową na drabinie i… nieszczęście gotowe! By zapobiec wypadkom warto zainwestować w stabilną drabinę. Do czyszczenia rynien z liści – i nie tylko – doskonale sprawdzą się drabiny wielofunkcyjne. To uniwersalne drabiny, które mogą być używane jako modele przystawne, rozsuwane oraz wolnostojące dwustronne. Szerokie stabilizatory oraz podłużnice z wytłaczanego aluminium umożliwiają bezpieczną pracę na dużej wysokości. Jeśli dostęp do rynien jest utrudniony i w miejscu ustawienia drabiny występuje różnica poziomów, możemy zastosować akcesoria dodatkowe, takie jak przedłużenie podłużnicy lub stabilizatora albo od razu zdecydować się na model z możliwością dodatkowej regulacji. Ponieważ podczas czyszczenia rynien na ziemię spływa dość dużo wody, warto wybrać modele wyposażone w antypoślizgowe stopki – dzięki temu zachowają stabilność nawet na gładkich płytach tarasowych. A podczas tych czynności przyda się drabina dachowa? Prace rzadko wykonuje się z poziomu dachu, ale można oczywiście skorzystać z takiego rozwiązania. Drabina dachowa KRAUSE nie wymaga montowania specjalnych haków – mocowana jest na powierzchni dachu za pomocą pałąka zaczepianego kalenicę. Wadą tego rozwiązania jest konieczność częstego przesuwania drabiny podczas prac związanych z czyszczeniem rynien, a w przypadku drabin dachowych jest to bardziej skomplikowane i zwiększa ryzyko utraty równowagi i poślizgnięcia.

Rusztowania jezdne – nie tylko do udrażniania i czyszczenia rynien

Rusztowania jezdne to profesjonalne konstrukcje wykorzystywane w branży budowlanej i remontowej, choć świetnie sprawdzą się także na użytek prywatny – wszędzie tam, gdzie chcemy wykonywać długotrwałe prace na wysokości lub chcemy zapewnić sobie wyjątkowo komfortowe warunki pracy nad podłożem. Duża platforma robocza pomieści myjkę ciśnieniową, szczotkę i wiadro, do którego będziemy wrzucać liście, gałęzie i inne większe zanieczyszczenia. Jednocześnie dzięki zastosowaniu rusztowania i braku konieczności dodatkowego podparcia, mamy obie ręce wolne, co zdecydowanie ułatwia pracę i manewrowanie szczotką lub wężem ogrodowym. Doskonale sprawdzą się nie tylko podczas czyszczenia rynien, ale na przykład podczas konserwacji drewnianej elewacji.

***

Skoro wiemy już, jak czyścić rynny, możemy brać się do pracy! Wiosna to najlepsza pora, by usunąć wszystkie zabrudzenia, które nagromadziły się w czasie zimy oraz skontrolować szczelność systemu. Wygodna i stabilna drabina lub rusztowanie zdecydowanie ułatwią i przyspieszą pracę.

Zobacz także:  jak efektywnie umyć elewację po zimie.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!