Drabina używana i nowa – na co zwracać uwagę?
Zarówno nowy model, jak i drabina aluminiowa używana może przydać się w różnych sytuacjach. W mieszkaniu z pewnością posłuży podczas wieszania firanek czy wymianie żarówki. Osoby żyjące w domach wolnostojących wykorzystają ją w ogrodzie albo garażu. Dla ekip remontowych oraz innych specjalistów zajmujących się np. budownictwem to podstawowe narzędzie pracy. Jaki płynie z tego wniosek? W przypadku drabin używanych i nowych liczy się więc cel ich użycia. W ten sposób łatwiej wybierzesz pozostałe parametry.
Jeśli chcesz, aby drabina aluminiowa odpowiadała Twoim potrzebom, zastanów się nad:
- liczbą stopni,
- wysokością,
- udźwigiem,
- zasięgiem,
- rozstawem drabiny,
- rozmiarem,
- składaniem i rozkładaniem,
- przechowywaniem,
- łatwością transportu.
Sposób używania drabiny na co dzień ma też związek z materiałem, z którego jest wykonana. Malarze raczej wybiorą modele drewniane. Stal jest mocna i trwała, ale za to dość ciężka, co przeszkadza w przesuwaniu sprzętu, przechowywaniu go i transportowaniu. Lekkie i jednocześnie dobrej jakości są natomiast drabiny z aluminium. Takie modele można trzymać na dworze jesienią lub zimą, ponieważ materiał jest odporny na korozję.
Najważniejsza, szczególnie w przypadku drabiny aluminiowej używanej nieznanego pochodzenia, jest kwestia bezpieczeństwa. Sprzęt powinien spełniać wszelkie standardy – liczy się głównie norma PN-EN 131, która określa wymagania dotyczące wytrzymałości, stabilności i wymiarów. To gwarancja, że produkt został przetestowany i jest gotowy do użytku. Dodatkowe stabilizatory, antypoślizgowe nóżki i stopnie czy trzymające całość pasy to przydatne akcesoria.
Jeśli wiesz, do czego niezbędna jest Ci drabina, ale nie znasz fachowych pojęć, zwróć uwagę na opinie specjalistów. Nawet krótka recenzja przygotowana przez znawcę tematu pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję z perspektywy swoich potrzeb.
Czy drabiny aluminiowe używane są bezpieczne?
Każda drabina aluminiowa używana kusi swoją ceną. Dla niektórych to bardzo ważny aspekt, jeśli sprzęt wykorzystywany jest rzadko. Choć może wydawać się tańsza, to koszt ewentualnych napraw potrafi przekroczyć wartość początkowych oszczędności. Nie zawsze okazuje się to korzystne dla portfela, szczególnie gdy nie da się nic zrobić z usterką i sprzęt trzeba znowu zastąpić nowszym. To tylko obciąża budżet i powoduje niepotrzebną stratę czasu.
W temacie drabiny używanej musi się też pojawić kwestia bezpieczeństwa. Sprzęt może mieć ukryte uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy złamania, które nie są zauważalne dla nieprofesjonalnego oka. Grozi to upadkiem podczas prac na wysokości. Zawsze warto zwracać uwagę na stan:
- śrub i nakrętek – powinny być mocno dokręcone i nie mogą być uszkodzone ani zardzewiałe,
- blokad – muszą działać sprawnie i skutecznie trzymać drabinę w odpowiedniej pozycji,
- stopni – liczy się solidność oraz antypoślizgowość,
- pasków bezpieczeństwa – warto, aby były mocne, nienaruszone i wolne od zarysowań czy przetarć.
Ocena stanu technicznego jest właściwie niemożliwa, jeśli nie jest się ekspertem w tej dziedzinie. To trochę jak kupowanie kota w worku – nie znasz w 100% historii sprzętu oraz w jaki sposób był używany. Modele z drugiej ręki zazwyczaj mają krótszą żywotność, więc trzeba je szybciej wymieniać. W perspektywie czasu może się to okazać mniej ekonomiczne niż zakup czegoś nowego. W przypadku drabin aluminiowych używanych raczej nie możesz liczyć na gwarancję i darmowe serwisowanie.
Jeśli nie znasz producenta wybranej drabiny używanej aluminiowej ani roku produkcji, nie masz pewności, że spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Decydują w końcu o wytrzymałości, stabilności i trwałości, więc ich brak to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj, że jeśli stanie się wypadek, może to mieć wpływ na wynik roszczeń ubezpieczeniowych lub sądowych. Nawet jeśli sprzedawca zapewni, że drabina jest w dobrym stanie, bez profesjonalnej weryfikacji trudno to ocenić.
Przeczytaj też: jak nie korzystać z drabiny.
Dlaczego lepiej kupić nową drabinę?
Wybór między nową a drabiną używaną może zależeć od różnych czynników, takich jak budżet, jakość produktu, dostępność i indywidualne preferencje. Oto kilka powodów, dlaczego warto rozważyć zakup sprzętu prosto od producenta:
- Bezpieczeństwo – nowa drabina spełnia aktualne normy bezpieczeństwa i jest wolna od jakichkolwiek problemów, które mogłyby wpływać na jej trwałość i stabilność. Jest niezawodna oraz zapewnia większy komfort użytkowania. Używany model może mieć ukryte wady konstrukcyjne lub uszkodzenia.
- Dłuższa żywotność – kupując nową, masz pewność, że będziesz z niej korzystać przez wiele lat. Dzięki regularnej konserwacji drabin na pewno posłuży Ci dłużejj. Sprzęt z drugiej ręki może być już zużyty.
- Trwałość – nowoczesne drabiny są skonstruowane z najnowszych materiałów, co wpływa na ich wytrzymałość. Dzięki temu mogą służyć przez długi czas bez potrzeby częstej wymiany. To inwestycja na lata.
- Wydajność i funkcjonalność –w przeciwieństwie do starszych modeli te nowsze mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak rozkładane platformy robocze, regulowana wysokość czy uchwyty ułatwiające przenoszenie. Da się w ten sposób zaoszczędzić czas i energię.
- Gwarancja –daje pewność, że w momencie jakichkolwiek problemów z produktem, można go wymienić lub naprawić bez dodatkowych kosztów. W przypadku używanej drabiny, gwarancji najprawdopodobniej nie będzie lub będzie bardzo ograniczona.
- Dostępność części zamiennych – w przypadku awarii czy uszkodzenia łatwiej je zdobyć w przeciwieństwie do starszych konstrukcji niewiadomego pochodzenia.
Podczas produkcji nowych modeli często wykorzystywane są najnowsze technologie i innowacje. Wpływa to na funkcjonalność i wygodę użytkowania. Bez względu na to, jak atrakcyjna może wydawać się cena drabiny używanej aluminiowej, warto zainwestować w porządny sprzęt.
Kiedy weźmiesz pod uwagę wszystkie czynniki, początkowa oszczędność może okazać się iluzoryczna. W praktyce zakup nowej, bezpiecznej drabiny aluminiowej od zaufanego sprzedawcy jest często bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym wyborem.