Czy na pewno pracujesz na drabinach budowlanych zgodnych z normą PN-EN 131?

W branży budowlanej bezpieczeństwo to podstawa! Pracownicy tego sektora są często narażeni na wypadki – szczególnie w trakcie wykonywania czynności z użyciem drabin budowlanych. Aby prace na wysokości nie stwarzały zagrożenia, konstrukcje drabin oraz wytyczne dotyczące ich stosowania są standaryzowane i podlegają normie PN-EN 131. W ubiegłym roku weszły w życie zmiany dotyczące punktu 4., czyli drabin przegubowych, które mogą być wykorzystywane jako pomosty robocze. Sprawdź, czy Twoja drabina budowlana spełnia wszystkie obowiązujące wymogi!

Drabina budowlana przegubowa 3x4
Drabina na budowę KRAUSE
 Drabiny przegubowe KRAUSE zgodne z normą PN-EN 131-4
Drabina budowlana KRAUSE

Czy praca w budownictwie jest niebezpieczna?

Najnowsze badania opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że liczba poszkodowanych w wypadkach w całej gospodarce w 2020 roku spadła o 24,6%. W sektorze budowlanym spadek ten wynosił 19,3%. Niższy od kilku lat wskaźnik wypadkowości (4,28) oraz spadająca liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym to według ekspertów wynik przede wszystkim przywiązywania przez pracodawców oraz pracowników coraz większej wagi do bezpieczeństwa, jak i komfortu wykonywania prac. Nadal jednak najczęstszą przyczyną najcięższych wypadków w budownictwie jest upadek z wysokości – nie bez powodu zatem drabiny budowlanemuszą spełniać szereg norm. Nie każda drabina na budowę zapewni pracownikom bezpieczeństwo – jeśli nie masz pewności, czy posiadany sprzęt jest odpowiedni, kieruj się normą PN-EN 131. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Norma PN-EN 131 – jakie wymagania muszą spełniać drabiny budowlane?

Zmiany w normie PN-EN 131 wprowadzone w 2018 roku dotyczą kilku jej części. W pierwszej z nich określono, że pojedyncze drabiny o długości co najmniej 3 m muszą być wyposażone w stabilizatory o określonej długości. Druga część reguluje wymagania związane z kontrolą jakości i dotyczy głównie badań wytrzymałościowych produktów. Punkt 131-3 regulacje kwestie związane z informacją dla użytkowników w postaci instrukcji użytkowania oraz obsługi, jaka musi być przygotowana i dołączona do określonego rodzaju drabiny.

W czwartej części normy znaleźć możemy podział na drabiny przeznaczone dla profesjonalistów i do użytku domowego oraz wymagania dotyczące drabin przegubowych 4x3 szczeble, jakie mogą być wykorzystywane w formie podestu roboczego. Nowa norma dla drabin PN-EN 131-4 weszła w życie w październiku 2020 roku. Jest to więc stosunkowo świeża zmiana, która nałożyła na producentów nowe obowiązki związane z wyposażeniem drabin przegubowych 4x3.

PN-EN 131 – 4 a drabina na budowę: na czym polegają zmiany?

Najnowsze zmiany w czwartej części normy dotyczą konkretnego modelu drabin na budowę: chodzi w nich o drabiny przegubowe 4x3 szczeble, które mogą służyć jako podesty robocze. Do tej pory użytkownik sam decydował o tym, jaki element wykorzysta jako platformę; obecnie producenci zostali zobligowani do wyposażania drabin przegubowych w dostosowane do nich podesty robocze. Co taka zmiana oznacza dla użytkownika? Przegubowa drabina budowlana bez dopasowanej do niej platformy często była wykorzystywana w sposób zagrażający zdrowiu. Pracownicy stąpali po szczeblach lub zastępowali podest prowizorycznymi rozwiązaniami, takimi jak drewniane deski. Obecnie przegubowa 4x3 musi być wyposażona w stabilny podest, a to przekłada się bezpośrednio na podniesienie bezpieczeństwa wykonywanych prac. Dotychczas nie każdy właściciel drabiny przegubowej decydował się na zakup dodatkowej platformy – obecnie stanowi ona obowiązkową część zestawu. Wielofunkcyjne drabiny przegubowe są wygodne w użytkowaniu oraz transporcie – nie bez powodu cieszą się zatem tak dużą popularnością w wśród fachowców budowlanych.

Planujesz zakup nowej drabiny budowlanej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Jeśli chodzi o drabiny budowlane, wybór jest naprawdę duży. Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą różnych producentów, by zdecydować się na najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie. Na szczególną uwagę zasługują drabiny budowlane KRAUSE – to połączenie niezawodności, najwyższej jakości i atrakcyjnej ceny. Wszystkie oferowane przez KRAUSE drabiny spełniają najnowsze normy PN-EN 131 oraz posiadają niezbędne oznaczenia i atesty. Choć drabina wydaje się prostą konstrukcją odporną na uszkodzenia, zdarzają się usterki wynikające z nieprawidłowego użytkowania czy przechowywania. Podpowiadamy, jak zadbać o drabinę aluminiową. Jeśli Twoja dotychczasowa drabina nie jest już zgodna z najnowszymi normami, najwyższa pora na zakup nowej. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać – wybierz nowoczesne propozycje z oferty KRAUSE i zadbaj o siebie oraz swoich pracowników!

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!