Rampa do odśnieżania ciężarówek – bezpieczeństwo na drodze nie tylko w zimowych warunkach

Problem z odśnieżaniem ciężarówek powraca na polskich drogach każdej zimy. I choć wspomniana pora roku coraz rzadziej przypomina mroźne i śnieżne zimy sprzed lat, to wciąż skutecznie potrafi uprzykrzyć życie kierowcom. Wystarczy niewielki deszcz w połączeniu z nocnym przymrozkiem, by na dachach ciężarówek oczekujących na wyruszenie w trasę, utworzyły się tafle lodu, które z pewnością spadną w trakcie jazdy. Jak widać, wcale nie trzeba czekać na obfite opady śniegu, by doszło do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Rusztowanie do odśnieżania KRAUSE w wersji jezdnej

Skutki wypadków spowodowanych przez spadające z dachu ciężarówek bryły lodu mogą być ogromne, a zniszczone karoserie oraz wybite szyby zwykle bywają zaledwie początkiem groźnych na drodze sytuacji. Odpowiedzialność za tak spowodowany wypadek spoczywa zawsze na kierowcach – przepisy w tym względzie są jednoznaczne. Zgodnie z art. 66. 1. Kodeksu drogowego – Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Zimowe bezpieczeństwo na drodze

W Polsce nie istnieje ogólnie dostępna infrastruktura, która pozwoliłaby na szybkie i bezpieczne odśnieżenie będącej w trasie ciężarówki. Na parkingach przy autostradach czy stacjach benzynowych położonych przy ruchliwych trasach szybkiego ruchu na próżno szukać specjalnych ramp. A szkoda, bo jak pokazuje doświadczenie naszych zachodnich sąsiadów, prosta aluminiowa konstrukcja bardzo ułatwia kierowcom przygotowanie pojazdu do drogi. Rozwiązaniem problemu może być oferowane przez nas specjalne rusztowanie, gwarantujące szybki i przede wszystkim bezpieczny dostęp do dachów aut dostawczych. Konstrukcja zaprojektowana została tak, by jej użytkowanie w trudnych zimowych warunkach nie zagrażało bezpieczeństwu kierowców.

Konstrukcja rusztowania dopasowana do potrzeb

Zaprojektowana przez nas konstrukcja składa się z dwóch platform roboczych, z których górna usytuowana jest na wysokości 3 m – taki zasięg w połączeniu z odpowiednio dopasowaną długością platformy (wykonujemy je w wersji 6, 9, 12 oraz 15 metrów) pozwala na obsługę praktycznie wszystkich typów pojazdów ciężarowych. Obydwie platformy zostały wykonane z blachy perforowanej, co znacząco zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się w trudnych warunkach, oraz zabezpieczone są z trzech stron barierkami ochronnymi. Na platformę prowadzą wygodne schody, do produkcji których wykorzystaliśmy stalową kratę. Taka budowa nie oznacza jednak wcale, że rampę wykorzystuje się wyłącznie zimą! Jej funkcjonalność sprawia, że doskonale sprawdzi się na przestrzeni całego roku, np. w czasie wykonywania niezbędnych prac serwisowych lub podczas mycia ciężarówek.

Rampa do odśnieżania pojazdów – mobilność w parze z komfortem użytkowania

W konstrukcji rampy do odśnieżania na uwagę zasługują bezstopniowo regulowane stopy, niwelujące różnice w wysokości podłoża, dzięki którym możemy ustawić ją na nierównym terenie. Istnieje także możliwość zamówienia konstrukcji wyposażonej w rolki jezdne. Takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy zależy nam na mobilności konstrukcji i możliwości szybkiej zmiany miejsca jej wykorzystania, np. na dużym placu centrum logistycznego.

Jako wyposażenie dodatkowe oferujemy narzędzie do usuwania lodu o długości 2,4 m oraz szerokości styliska ok. 60 cm. Stylisko wykonane jest z jednej strony z aluminium (z nasadką z twardego PVC), z drugiej zaś z gumowej listwy, dzięki czemu z powodzeniem pokruszymy lód znajdujący się na dachu naczepy, jak i usuniemy warstwę zalegającego śniegu.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!