Praca na rusztowaniach zimą – czy jest dopuszczalna?

Niska temperatura nie sprzyja budowaniu. Z tego powodu większość ciężkich prac budowlanych w okresie zimowym odkładana jest do wiosny. Nie znaczy to jednak, że podczas ujemnych temperatur aktywność w branży budowlanej całkowicie zanika. Niektóre prace – zwłaszcza wykończeniowe – można z powodzeniem prowadzić cały rok. A co z wykonywaniem na zewnątrz tych prac, które nie mogą czekać na lepszą pogodę? Co mówią przepisy? Czy w okresie zimowym dopuszczalna jest praca na rusztowaniach? Wyjaśniamy, w jaki sposób bezpiecznie wykonywać prace budowlane, wykończeniowe oraz inne w czasie zimy.

Praca na rusztowaniach zimą
Praca na rusztowaniach - BHP
 Rusztowanie MONTO RollTec składane
Rusztowanie do odśnieżania ciężarówek

Zimowa praca na rusztowaniach – BHP i najważniejsze zasady

Choć niskie temperatury są przeszkodą w przypadku większości zewnętrznych prac mokrych, część z nich można wykonywać w czasie cieplejszych zimowych dni – nowoczesne technologie umożliwiają wiązanie materiałów nawet wówczas, gdy temperatura oscyluje wokół zera. Zima to jednak przede wszystkim czas prac wykończeniowych wewnątrz budynków, a te  nierzadko wykonywane są na rusztowaniach. Przykładem może być chociażby malowanie i tynkowanie – można przeprowadzić je także zimą, o ile zadba się o prawidłowe ogrzewanie budynku (temperatura pokojowa powinna wynosić ok. 15°C). Jeśli chodzi o pracę na rusztowaniach, BHP jasno określa wytyczne, których należy trzymać się w okresie zimowym. Praca na rusztowaniach – i w ogóle jakakolwiek praca w okresie, gdy temperatury spadają poniżej zera – może być wykonywana wyłącznie przez pracowników posiadających przeszkolenie do pracy zimą. W przypadku pracy na rusztowaniach BHP podaje, że należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko poślizgnięcia i upadku. Zimą zabrania się montażu, demontażu i korzystania z rusztowania podczas opadów deszczu i śniegu, gęstej mgły czy gołoledzi. Od czego powinna zacząć się zimowa praca na rusztowaniach? BHP zaleca, by odśnieżyć nie tylko całą konstrukcję – należy usunąć śnieg lub lód zarówno z pomostów i szczebli, jak i z podłoża w miejscu, w którym ma być ustawione rusztowanie. Podczas krótkotrwałej pracy na rusztowaniach najwygodniejszym rozwiązaniem będą rusztowania jezdne, które można przestawiać wraz z postępem prac i szybko oraz wygodnie składać po zakończonej pracy.

Rusztowania jezdne – wygoda i bezpieczeństwo podczas zimowych prac

Praca na rusztowaniach w okresie zimowym i podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych jest szczególnie niebezpieczna. Wszystkim ekipom wykonującym prace budowlane i remontowe, również podczas zimowych miesięcy, proponujemy wysokiej jakości rusztowania jezdne, charakteryzujące się przede wszystkim dużą stabilnością, która jest kluczowa w przypadku prac na zamarzniętym gruncie. Nasze rusztowania jezdne wyposażone zostały w trójstronne barierki i szerokie, wygodne platformy, dzięki którym pracownicy ubrani w grubszą odzież i rękawice ochronne mogą bezpiecznie i swobodnie przemieszczać się po nich. Ze względu na duży zakres obciążeń statycznych i wiatrowych nasze rusztowania mogą być wykorzystywane także podczas mniej korzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku wewnętrznych prac wykończeniowych na niedużej wysokości polecamy z kolei rusztowania składane MONTO RollTec. To niemal natychmiast gotowe do użycia rusztowanie, bezproblemowe w transporcie i gwarantujące pracę na wysokości roboczej do 2,90 m. Niewielkie wymiary umożliwiają sprawny przejazd przez otwory drzwiowe, dlatego ten model doskonale sprawdzi się podczas prac wewnątrz budynku, gdy pogoda nie pozwala na pracę na rusztowaniach na zewnątrz.

Gdzie jeszcze pracuje się zimą na rusztowaniach?

Rusztowania jezdne wykorzystywane są nie tylko w branży budowlanej, wykończeniowej i remontowej. Zimą przydają się na przykład w transporcie i logistyce, czyli wszędzie tam, gdzie śnieg zalegający na dachach ciężarówek może stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników i innych użytkowników dróg. W naszej ofercie mamy specjalistycznie rusztowanie do odśnieżania ciężarówek, który poza sezonem zimowym przyda się do całorocznych prac konserwacyjnych oraz serwisowych pojazdów. Z naszych rusztowań zimą często korzystają również rolnicy, którzy zimowy okres przestoju prac rolnych wykorzystują na przegląd maszyn rolniczych.

Zimowa praca na rusztowaniach? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Planując wykonywanie prac na rusztowaniach w okresie zimowym należy przede wszystkim uwzględnić panujące warunki atmosferyczne – zarówno bardzo silny mróz, jak i opady atmosferyczne oraz ostry wiatr znacząco utrudniają warunki pracy, zwiększając ryzyko wypadku. Niezależnie od pory roku, kluczowe jest także prawidłowe wykorzystanie sprzętu, zgodne z instrukcją użytkowania. Praca na rusztowaniach jezdnych może rozpocząć się dopiero po dokonaniu odbioru przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę, a pracownicy zajmujący się montażem i obsługą powinni posiadać stosowne uprawnienia. Nasze rusztowania są zgodne z aktualizacją normy PN-EN 10004, dotyczącą rusztowań jezdnych i poprawy bezpieczeństwa podczas ich montażu i demontażu. Jedną z innowacji jest rama wyprzedzająca GuardMatic, w którą wyposażone są wszystkie systemowe rusztowania jezdne z serii STABILO Professional oraz MONTO. Dzięki temu, że na wyższym poziomie montuje się ją z pomostu poniżej, gwarantuje pełne zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości nie tylko w trakcie pracy, ale przede wszystkim podczas montażu i demontażu konstrukcji. Sięgając po produkty KRAUSE masz pewność, że stawiasz na najwyższą jakość i produkty zgodne z najnowszymi wytycznymi.

***

Zimą praca na rusztowaniach jest dopuszczalna, jednak z uwagi na niską temperaturę i niekorzystne warunki nie wszystkie czynności są wówczas wykonywane. Nasze rusztowania jezdne sprawdzą się o każdej porze roku – również w czasie zimy, gdy zalecenia BHP stają się bardziej rygorystyczne.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!