Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami – rozwiązanie na medal

Transport zbiorowy i ekologia to nierozerwalne połączenie. Kilka lat temu weszło na wyższy poziom dzięki stopniowemu przechodzeniu miejskich zakładów komunikacyjnych z pojazdów zasilanych spalinowo na flotę elektryczną. Wychodząc naprzeciw potrzebom tego sektora oferujemy mobilną platformę roboczą z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami. Nie bez powodu rozwiązanie to zostało nagrodzone Medalem TRANSEXPO 2022 w kategorii Infrastruktura Techniczna. Co wyróżnia naszą platformę roboczą i gdzie ona znajdzie zastosowanie?

Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami
Hala serwisowa HEAG mobilo GmbH

Elektromobilność w sektorze transportu zbiorowego – nowe możliwości i wyzwania

Rozwój elektromobilności sprawia, że po ulicach polskich miast jeździ coraz więcej autobusów zeroemisyjnych. Modele spalinowe są stopniowo zastępowane przez autobusy zasilane wodorem lub akumulatorami elektrycznymi. Zmiany dotyczą w zasadzie wszystkich pracowników sektora transportu publicznego, począwszy od kierowców po mechaników oraz osoby zajmujące się konserwacją i czyszczeniem floty autobusowej. Oprócz wyposażeniu pracowników w nowe kompetencje, niezbędne jest również zapewnienie im komfortowych i bezpiecznych warunków pracy, czyli odpowiedniego zaplecza technicznego. Choć w ofercie KRAUSE znaleźć można różnorodne konstrukcje specjalne do obsługi pojazdów szynowych i użytkowych, szybko dostrzegliśmy nowe potrzeby rynku i przygotowaliśmy na nie odpowiedź – specjalną mobilną platformę roboczą z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami. W przypadku pojazdów spalinowych, dostęp pracowników do dachu wymagany był głównie podczas serwisowanie lub naprawy klimatyzacji. Z powodzeniem zapewniały go jezdne platformy robocze do prac przy dachu, a czasem nawet zwykłe drabiny wolnostojące. Obecnie zakłady komunikacji miejskiej oczekują bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań – tu z pomocą przychodzi opracowane przez naszych konstruktorów rozwiązanie.

Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami – jakość na najwyższym poziomie

Nowoczesne elektrobusy wyposażone są w systemy zasilania oparte na modułowych akumulatorach  umiejscowionych zazwyczaj na dachu pojazdu. Wszelkie prace konserwacyjne i serwis autobusów elektrycznych oraz naprawy wykonywane są zatem właśnie w obrębie dachu, a bezpieczny i zarazem swobodny dostęp do tej części pojazdu to priorytet przy projektowaniu nowych stanowisk roboczych.

Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami to rozwiązanie umożliwiające efektywną i przede wszystkim bezpieczną pracę na wysokości. Najwyższa jakość materiałów, zastosowanie innowacyjnych technologii oraz zwrócenie uwagi na bieżące potrzeby branży transportu zbiorowego sprawiło, że nową platformę roboczą doceniło wielu specjalistów.

Platforma robocza – gdy priorytetem jest bezpieczeństwo

Wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej jasno wskazują konieczność zapewnienia bezpieczeństwa serwisantom, konserwatorom oraz innym pracownikom zajmującym się obsługą floty autobusów elektrycznych, trolejbusów i tramwajów. Właśnie w trosce o bezpieczeństwo zadbaliśmy o to, by nasza jezdna platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami spełniała wszystkie obowiązujące wymagania. Konstrukcja opierająca się na wygodnej i stabilnej platformie została wyposażona w otwierany na dwie strony kosz ochronny, który pozwala na serwisowanie dwóch pojazdów jednocześnie. Dzięki możliwości rozłożenia go nad całą powierzchnią dachu pojazdu, ryzyko upadku z wysokości zostało znacząco zminimalizowane. Całość zabezpieczyliśmy za pomocą systemu barierek ochronnych zintegrowanych z platformą roboczą i schodami.

Skuteczny sposób na zwiększenie efektywności

Coraz większa troska, z jaką wszystkie gałęzie gospodarki muszą podchodzić do ekologii sprawiła, że rozwiązania sprzyjające ograniczeniu śladu węglowego w transporcie stają się powoli standardem. Po ulicach jeździe coraz więcej osobowych „elektryków”, podobnie wygląda to w przypadku autobusów miejskich. Ale miejskie zakłady komunikacyjne to nie tylko autobusy – wiele z nich ma w swojej flocie jeszcze tramwaje, a niekiedy także trolejbusy. Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami to konstrukcja z możliwością regulacji wysokości platformy, dzięki czemu może być dopasowana do różnych typów pojazdów znajdujących. Listwa odbojnikowa, czyli gumowe zakończenie platformy w miejscu jej styku z pojazdem sprawia, że platforma idealnie dopasowuje się do kształtu pojazdu poprzez redukcję szczeliny do zera i jednocześnie chroni poszycie pojazdu. Szerokie, wygodne schody wewnętrzne to gwarancja, że użytkownicy platformy zyskają bezpieczny i bezproblemowy dostęp do poszczególnych modułów umiejscowionych na dachu pojazdu.

Warto zwrócić uwagę, że projektowane przez nas platformy robocze mogą występować także w wersji stacjonarnej, mocowanej na stałe do podłoża. Przykładem takiego projektu jest realizacja projektu dwustronnego stanowiska roboczego do prac dachowych dla firmy HEAG mobilo GmbH & Co. KG.

Jakość i innowacyjność, które przykuwają uwagę

Nasza innowacyjna, zaprojektowana ze szczególną dbałością o wszystkie detale platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami przyciągnęła uwagę organizatorów XVI edycji targów TRANSEXPO, które co dwa lata odbywają się w Kielcach. To najważniejsza impreza targowa dla branży transportu zbiorowego i zarazem okazja do zaprezentowania nowości produktowych tego sektora. I choć główną rolę podczas imprezy grają nowoczesne autobusy, eksperci doceniają także różne rozwiązania, które pomagają branżowym specjalistom bardziej efektywnie prowadzić działalność transportową. Z dumą możemy poinformować, że zaprojektowana przez nas platforma robocza została nagrodzona Medalem TRANSEXPO 2022 w kategorii Infrastruktura Techniczna.

***

Nieustannie dbamy o to, by dostarczać naszym klientom rozwiązania odpowiadające na ich bieżące potrzeby. Platforma robocza z regulowaną wysokością i rozkładanymi barierkami to przykład na to, w jaki sposób KRAUSE reaguje na zmiany zachodzące na rynku, w tym przypadku w sektorze transportu zbiorowego.

 

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!