Jak dobrać drabinę o odpowiedniej wysokości?

Nieważne, czy korzystasz z drabiny sporadycznie, czy jest ona Twoim głównym narzędziem pracy – jej wysokość robocza powinna być dobrze dopasowana do wykonywanych zadań. Nie bez powodu podajemy dokładne wymiary każdej z naszych drabin – dzięki temu użytkownik może zdecydować się na model najlepiej spełniający jego potrzeby. Czy długość i wysokość robocza drabiny to ten sam parametr? Jak dobrać wysokość drabiny? Jaki model wybrać, by bezpiecznie wykonywać prace na różnych wysokościach? Podpowiadamy!

Jak dobrać wysokość drabiny
Wysokość robocza drabiny
Drabina aluminiowa 3x6 CORDA

Dlaczego odpowiednia wysokość robocza drabiny jest tak istotna?

Drabina nie może być ani za krótka, ani za długa – to brzmi jak truizm, jednak warto o dodatkowe wyjaśnienie. Wydawać by się mogło, że im dłuższa drabina – czyli oferująca dużą wysokość roboczą, tym lepiej – nie musimy się wspinać wtedy wspinać na jej ostatnie szczeble, prawda? Tymczasem zbyt długa drabina może się po prostu nie zmieścić wewnątrz pomieszczeń i dotyczy to zarówno użytkowania, jak i przechowywania. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, a w wielu przypadkach poręczna wolnostojąca drabina 5-stopniowa będzie bardziej funkcjonalna niż rozsuwana drabina przystawna.

W przypadku modelu przystawnego problematyczne może okazać się również bezpieczne ustawienie jej w taki sposób, by kąt nachylenia zmieścił się w zalecanym przez producentów przedziale od 65° do 75°. Zbyt duży kąt nachylenia może spowodować ześlizgnięcie się drabiny, a zbyt mały – odchylenie się w górnej części i w efekcie upadek. Za krótka drabina jest oczywiście bezużyteczna w przypadku prac na określonej wysokości, jednak o wiele gorszym rozwiązaniem będzie drabina… za krótka tylko trochę. W takim przypadku kusi, by stanąć na najwyższym stopniu lub szczeblu i wspiąć się na palce lub wychylić się, podnosząc wysoko ręce, szczególnie jeśli robimy to „tylko na chwilę”. Tym sposobem użytkownik drabiny naraża się na kontuzje, ból ramion oraz dekoncentrację, która podczas prac na wysokości może mieć naprawdę fatalne skutki. Nie ryzykuj – zadbaj o odpowiednią wysokość drabiny, by szybko i bezproblemowo wykonać wszystkie czynności.

Długość czy wysokość robocza drabiny – jaki wymiar brać pod uwagę?

Choć na pierwszy rzut oka długość drabiny i jej wysokość robocza to jedno i to samo, oba różnią się między sobą. Wysokość całkowita drabiny to jej najdłuższy wymiar po rozłożeniu i gotowości do pracy. W przypadku niektórych modeli może mieć on znaczenie w przypadku transportu i przechowywania, nie mówi jednak dokładnie o tym, jaki zasięg prac nam zaoferuje. O tym informuje bowiem wysokość robocza drabiny. Oblicza się ją biorąc pod uwagę wysokość ostatniego szczebla/stopnia, na jakim możemy stanąć i dodając do niego zasięg ramion przeciętnego dorosłego człowieka. Ważne, podana liczba szczebli drabiny w różnych rodzajach nie musi więc oznaczać identycznej wysokości roboczej. Znając to rozróżnienie możemy przejść do wyjaśnienia, jak dobrać wysokość drabiny.

Jak dobrać wysokość drabiny? Wskazówki dla różnych modeli

Przy definiowaniu wysokości roboczej wspominaliśmy o ostatnim bezpiecznym szczeblu/stopniu, na którym wolno stawać. W przypadku dwustronnych drabin wolnostojących jest nim trzeci od góry (licząc górną platformę), a mając do dyspozycji drabinę przystawną, będzie to czwarty szczebel lub stopień (liczony od góry). Oczywiście parametr ten można samemu wyliczać, ale producenci zwykle robią to za nas, podając wysokość roboczą drabiny. Wiedząc, jak dobrać wysokość drabiny i znając poszczególne wymiary możesz teraz wybrać model dopasowany do swoich potrzeb oraz indywidualnych preferencji.

W KRAUSE znajdziesz nie tylko bogaty wybór rodzajów drabin (przystawne, wolnostojące, wielofunkcyjne czy przegubowe), ale w każdym oferujemy kilka różnych wysokości. Dotyczy to zarówno modeli profesjonalnych, jak i uniwersalnej drabiny do domu. Dlatego z łatwością wybierzesz taką, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim oczekiwaniom.

Jedna drabina do pracy na różnej wysokości roboczej? Postaw na model wielofunkcyjny

Zastanawiasz się nad zakupem drabiny, ale planujesz prace na różnej wysokości roboczej? Chcesz przeprowadzić malowanie salonu, ale również przycinanie żywopłotu, mycie okien lub prace konserwacyjne na dachu? A do tego nie masz zbyt wiele miejsca i chcesz zainwestować w jedno rozwiązanie do różnych prac? Najlepszym wyborem będzie drabina wielofunkcyjna. To model, który można rozstawić na kilka sposobów. Trzyelementowa drabina alumuniowa 3x6 CORDA to propozycja dla osób, które nie chcą ograniczać się do jednej wysokości roboczej. Możesz skorzystać jedynie z wysuwanego elementu i pracować na drabinie przystawnej lub w kilka chwil przekształcić ją w model wolnostojący, także z wysuwanym elementem zwiększającym wysokość roboczą. Nasze drabiny wielofunkcyjne wyposażyliśmy w szerokie stabilizatory zapewniające stabilność, prowadnice ułatwiające rozsuwanie oraz antypoślizgowe stopki. To sposób na bezpieczną pracę na każdej wysokości roboczej!

***

Dobrze dobrana wysokość robocza drabiny to nie tylko duże ułatwienie oraz wygoda przy pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wykorzystaj nasze wskazówki, jak dobrać wysokość drabiny i postaw na model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!