14.05.18 07:00 Wiek: 1 Jahre
Kategoria: Aktualności

Schodki i podesty robocze. Tam gdzie liczy się stabilność!

Praca z wykorzystaniem drabin, pomostów i rusztowań to niemal codzienność fachowców w zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych czy magazynach. Pokonywanie wysokości nie zawsze jednak stanowi największe wyzwanie - czasem znacznie trudniej poradzić sobie z nierównym lub niestabilnym gruntem oraz niesprzyjającym, wilgotnym środowiskiem pracy, w którym podłoże pokrywa cienka warstwa wody. Podpowiadamy, z jakich konstrukcji wówczas korzystać.


Zadaniem producentów urządzeń do pracy na wysokości jest wyeliminowanie zagrożenia oraz zagwarantowanie specjalistom możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy, specyficznych dla danej branży. Dlatego wszędzie tam, gdzie wysokość nie jest priorytetem, warto postawić na niższy sprzęt, którego odpowiednia konstrukcja zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Aluminiowe schodki montażowe
Kilkustopniowe schodki KRAUSE z serii STABILO Professional to idealne narzędzie do pracy w niedużych warsztatach, zakładach produkcyjnych oraz laboratoriach, w których panuje wilgotne środowisko. Górna platforma o wymiarach 520x305 mm oraz wszystkie stopnie, których głębokość wynosi aż 240 mm, zostały wykonane z aluminiowej ryflowanej blachy, a całość wsparta jest na spawanych rurach z wytrzymałego aluminium. Na uwagę zasługuje stopa o regulowanej wysokości oraz antypoślizgowe stopki, które opcjonalnie mogą występować w wersji odprowadzających prąd. Dostępny jest również model jezdny, wyposażony w dwie rolki oraz pałąk bezpieczeństwa. Schodki występują w wersji od 1 do 5 stopni, przy czym najwyższy osiąga wysokość 1 m.

Schodki ze stopniami z kraty aluminiowej
To szczególna propozycja konstruktorów KRAUSE kierowana do profesjonalistów. W modelu zastosowano stopnie z kraty aluminiowej o ząbkowanej powierzchni oraz antypoślizgowej przedniej krawędzi. Spełniają one najwyższe wymogi grupy R 13 według normy BGR 181 w zakresie zabezpieczenia przed poślizgiem. Komfort użytkowania, podobnie jak w poprzednim modelu, podnosi wielkość poszczególnych stopni (głębokość 240 mm) oraz duża platforma robocza o wymiarach 520x305 mm. Również i ten pomost wyposażony został w standardowe antypoślizgowe stopki, które w zależności od potrzeb i warunków pracy wymienić można na te, które odprowadzać będą prąd lub takie, z regulowaną wysokością i gumowymi nakładkami. Występuje w kilku wariantach, różniących się między sobą ilością stopni, a co za tym idzie wysokością oraz zasięgiem.

Schodki Profi z dużą platformą
Wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana duża wysokość robocza, świetnie poradzą sobie schodki Profi z serii STABILO Professional. Cechuje je duża platforma robocza (550 x 350 mm) oraz pionowe ustawienie podłużnicy, które umożliwia pracę w bliskiej odległości od maszyny czy obsługiwanego urządzenia. Konstrukcję wyróżniają ponadto uchwyty bezpieczeństwa, szeroki stabilizator, antypoślizgowe stopki oraz zintegrowane rolki jezdne. Na uwagę zasługuje także możliwość wykorzystania pary takich schodków do zawieszenia pomostu i stworzenia w ten sposób dużej, wygodnej platformy roboczej (pomost w dwóch wersjach długości: 1,5 oraz 2 m, dostępny jest jako akcesoria dodatkowe).

Podest roboczy StepTop®
Pomosty robocze to doskonała alternatywa dla schodków, w kontekście długotrwałych prac na niedużych wysokościach. Model StepTop® wyróżnia się dużą antypoślizgową platformą oraz antypoślizgowym stopkami, które przystosowane są do wymagających podłoży. Podest rozkłada się niezwykle łatwo, a zintegrowana blokada zapobiega samoczynnemu złożeniu się urządzenia podczas użytkowania.

Choć drabina to niezwykle popularne narzędzie do pracy na wysokości, to czasem warto postawić na urządzenia o nieco innych właściwościach i parametrach. Niewysokie schodki oraz pomosty są idealnym rozwiązaniem dedykowanym niedużym wysokościom oraz wyjątkowo wymagającym środowiskom pracy.