07.11.19 00:00 Wiek: 327 Tage
Kategoria: Aktualności

Platforma robocza z teleskopowo wysuwanymi występami. Stanowisko pracy na wysokości szyte na miarę!

Od lat specjalizujemy się w dostarczaniu aluminiowych konstrukcji specjalnych umożliwiających bezpieczny i wygodny dostęp do miejsc pracy na wysokości. Z naszych rozwiązań korzystają zakłady produkcyjne bardzo wielu branż. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącym wymaganiom klientów, wprowadziliśmy na rynek innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli idealnie dopasować platformę roboczą do kształtu obsługiwanego obiektu, np. wagonu kolejowego, silnika lotniczego czy zbiornika chemicznego.


Rola konstrukcji specjalnych w procesie produkcyjnym

Konstrukcje specjalne do pracy na wysokości to szeroka grupa rozwiązań, projektowanych na indywidualne zamówienie klienta. Możemy wyróżnić konstrukcje mobile, takie jak schody z platformą czy jezdne pomosty aluminiowe, oraz stacjonarne – pomosty przejściowe i przejścia stacjonarne, które znacząco usprawniają komunikację w zakładach przemysłowych. Kluczową rolę podczas organizacji procesu produkcyjnego odgrywają także platformy robocze. Oferują dostęp do wysoko usytuowanych stanowisk roboczych, stanowiąc podstawę prowadzenia wszelkich prac produkcyjnych, konserwacyjnych lub pomiarowych. Nasze rozwiązania wykorzystywane są np. podczas nadzorowania pracy taśm produkcyjnych w zakładach produkcyjnych, w trakcie obsługi ogromnych zbiorników przemysłowych lub produkcji czy konserwacji wielkogabarytowych pojazdów. Zapewniają pracownikom bezpieczną pracę na wysokości, pozwalając na komfortową obsługę maszyn, urządzeń i pojazdów.

Platforma robocza idealnie dopasowana do potrzeb

Nie zawsze konstrukcja specjalna wyposażona w platformę roboczą pozwala na dokładne dopasowanie jej do kształtu obiektu, przez co niemożliwa jest praca w bardzo bliskiej od niego odległości. Dzieje się tak między innymi w sytuacji, w której obsługiwany obiekt ma nieregularną i wyjątkowo złożoną budowę, jak np. silnik lotniczy. Wymusza to na pracownikach nienaturalną i męczącą pozycję z mocno wyciągniętymi przed siebie rękami, co mocno odbiega od zasad ergonomii oraz bezpieczeństwa. W odpowiedzi na te potrzeby, nasi konstruktorzy zaprojektowali rozwiązanie, które pozwoli na swobodny i, co najważniejsze, bliski dostęp do obiektu z każdej wymaganej strony.
Podstawą każdej konstrukcji specjalnej jest platforma robocza. Z jednej strony, aby zapewnić pracownikom wygodę, powinna znajdować się jak najbliżej obsługiwanego obiektu, z drugiej zaś zbyt bliski z nim kontakt mógłby doprowadzić do uszkodzenia jego zewnętrznej konstrukcji. Chcąc zachować jednak odpowiednią odległość, generujemy przestrzeń, która nie tylko obniża komfort prac, ale w skrajnych przypadkach może grozić upadkiem z wysokości. Z tej potrzeby powstała idea teleskopowych występów, w które od teraz mogą być wyposażone platformy robocze, oferowanych przez nas konstrukcji specjalnych.

Jak działają występy teleskopowe?

Zaprojektowane przez konstruktorów występy, wysuwane są teleskopowo i stają się integralną częścią platformy roboczej. Zachowują nośność do 150 kg, a ich ilość i szerokość dostosowane są do potrzeb i warunków w miejscu wykorzystania – sprawdzą się więc zarówno w przypadku niewielkich konstrukcji, jak i długich płaszczyzn, przypominających np. pomosty przejściowe. Każdy występ wysuwa się indywidualnie i, w zależności od wymagań, stanowić może przedłużenie platformy nawet do 1 metra. Wykonywany jest z aluminium, a jego kluczową częścią staje się usytuowany na końcu element obrotowy, zwieńczony gumową listwą ochronną. Zapewnia ona automatyczne zatrzymanie się wysuwu przy zerowym wymiarze szczeliny, co pozwala na idealne dopasowanie krawędzi platformy do kształtu obsługiwanego obiektu. Producent oferuje dwie formy dopasowania – ręczną oraz elektryczną.

Dodatkowe wyposażenie platform roboczych

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z konstrukcją stacjonarną czy jezdną, zarówno platforma robocza, jak i prowadzące na nią schody, zabezpieczone są zawsze systemem antypoślizgowych barierek ochronnych o wysokości 1,1 metra, wyposażonych w zintegrowane listwy na poziomie kolan, którym towarzyszą burty przypodłogowe o wysokości 150 mm. Klient może wybierać także spośród bogatego pakietu dodatkowych zabezpieczeń oraz rozwiązań zwiększających funkcjonalność platform roboczych: oznaczenie stopni, wahadłowe drzwi, wkładane barierki, blachy na zanieczyszczenia pod schodami czy łańcuszek zabezpieczający i poręcz antypoślizgowa. Dodatkowy komfort prac zapewnia indywidualny dobór wszelkich parametrów konstrukcji – wysokość, wymiary podestu, ilość i nachylenie stopni oraz materiał dobierane są dokładnie do potrzeb klienta i warunków panujących w miejscu wykorzystania. Jeśli zamawiający decyduje się na konstrukcję jezdną, zostaje ona wyposażona w zwrotne rolki jezdne o Ø=160, które pozwalają na szybkie i łatwe przemieszczanie zgodnie z aktualnymi potrzebami