17.01.20 00:00 Wiek: 255 Tage
Kategoria: Aktualności

Drabina drewniana. Dlaczego warto z nich korzystać?

Większość dostępnych obecnie na rynku drabin wykonywana jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium. Są jednak wciąż fachowcy, którzy – wierni wieloletniej tradycji, znacznie chętniej stawiają na drabiny drewniane. Są one nieodłącznym atrybutem ekip malarskich, ale równie chętnie wykorzystywane są też przez elektryków. Oto powody.


Kilka dekad temu obecne na niemal każdej budowie, dziś nieco zapomniane i wypierane przez lżejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia aluminiowe. Drabiny drewniane, bo o nich mowa, nie odeszły jednak całkiem do lamusa. Czy użytkowane są wyłącznie z sentymentu?

Budowa drabin drewnianych
Do budowy tych drabin wykorzystuje się wysokiej jakości, specjalnie wyselekcjonowane drewno - koniecznie bez sęków, które mogą zmniejszać wytrzymałość materiału. Drewno nie powinno być nasączane środkami chemicznymi, a elementy okucia – takie jak zawiasy, wzmocnienia czy łańcuch, powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Wymagania te spełniają oba oferowane przez nas modele wolnostojące – jeden ze szczeblami, drugi ze stopniami o głębokości 8 cm. Stalowe zawiasy są mocowane śrubami, a drabinę przed nadmiernym rozłożeniem zabezpieczają łańcuchy (w wersji ze szczeblami) oraz pasy (w wersji ze stopniami). Obie propozycje wyposażone są w zawleczki, usprawniające transport.

Zalety i wady – ważne dla elektryka
Nie od dziś wiadomo, że w trosce o swoje bezpieczeństwo elektrycy muszą bardzo uważnie dobierać rodzaj drabiny do wykonywanych przez siebie prac. Z myślą o nich, nasi konstruktorzy opracowali kilka modeli drabin dielektrycznych, które wykonane są z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Ale zainteresowanie modelami drewnianymi wśród fachowców z branży elektrycznej – choć nie tylko tej, nie maleje, dlatego takie również posiadamy w naszej ofercie. Jak wiadomo drewno nie przewodzi prądu, dzięki czemu wykonana z niego drabina będzie w tym przypadku lepszym wyborem niż aluminiowa. Do tego drewno jest także materiałem mało podatnym za zmiany temperatury, zatem w słońcu się nie przegrzeje, a w chłodnym otoczeniu nie będzie nieprzyjemnie zimna. Niestety, wadą jest duża waga urządzenia oraz niska odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne, przez co użytkowane na otwartej przestrzeni szybko się niszczą.

Dodatkowe wyposażenie
Chcąc zwiększyć funkcjonalność oferowanych przez nas urządzeń do prac nawysokości, opracowaliśmy zestaw dodatkowych akcesoriów, które można dobierać według potrzeb do poszczególnych produktów. Jak to wygląda w przypadku modeli drewnianych? Drabinę ze szczeblami można zaopatrzyć się w poręczną i wytrzymałą torbę Toolbag, zawieszaną na najwyższych szczeblach, która pozwoli na łatwy dostęp do narzędzi i akcesoriów. Można też dokupić antypoślizgowe stopki, zabezpieczające podłogę przed porysowaniem. Z kolei model ze stopniami został tak skonstruowany, by dwa najwyższe tworzyły funkcjonalną półkę na materiały robocze.